وزارت دادگستری روسیه در شکایتی خواستار جلوگیری از فعالیت های موسسه الکسی ناوالنی منتقد ولادیمیر پوتین شد.

به گزارش خبرگزاری موج، ایوان ژادنوف، وکیل «الکسی ناوالنی» گفت، وزارت دادگستری دادخواستی را تسلیم دادگاهی در مسکو کرده که فعالیت «فصل پنجم» از «بنیاد سال» متوقف کند. «یولیا بوچاروا»، سخنگوی دادگاه گفته که جلسه بررسی دادخواست یک هفته دیگر قرار است برگزار شود.

بر اساس گزارش فاکس‌نیوز، الکسی ناوالنی، به رغم این که به او گفته شده بود اجازه حضور در انتخابات به عنوان کاندیدا را نخواهد داشت، از یک سال پیش کمپینی را برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری راه‌اندازی کرده است. در ماه دسامبر رسماً به او اعلام شد که به دلیل داشتن سوءسابقه، اجازه حضور در انتخابات را ندارد.

ناوالنی می‌گوید، پشت پرونده‌ای که طی آن حکم محکومیت برای او صادر شده، اهداف سیاسی است. او این پرونده را «ساختگی» خوانده است.

لیونید ولکوف، رئیس کمپین ناوالنی دو ماه پیش گفته بود که مؤسسه «فصل پنجم» از «بنیاد سال» مؤسسه‌ای قانونی است که به طور رسمی، کارکنان کمپین ناوالنی در سرتاسر روسیه را استخدام کرده است. این نهاد مالی، بودجه خود را از کمک‌های طرفداران و هواداران و همچنین معاملات و قراردادهای اجاره به نمایندگی از کمپین ناوالنی تأمین می‌کند.

ولادیمیر پوتین که از سال ۱۹۹۹ دو دوره به عنوان رئیس‌جمهور و یک دوره به عنوان نخست‌وزیر در قدرت بوده است، نامزدی انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه است و در صورت پیروزی، شش سال دیگر در قدرت باقی خواهد ماند.

منتقدان کرملین می‌گویند، کاندیداهای دیگر طوری دست‌چین شده‌اند که فقط نمایشی برای اطمینان از پیروزی ولادیمیر پوتین باشند.

کمپین انتخاباتی ولادیمیر پوتین روز دوشنبه به طور رسمی وب‌سایت خود را راه‌اندازی کرد و در صفحه اصلی این وب‌سایت، عکسی از ولادیمیر پوتین با شعار «رئیس‌جمهوری قدرتمند، روسیه‌ای توانمند» دیده می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج