در ادامه مذاکرات اربیل و بغداد دو طرف درباره اداره فرودگاه های اقلیم کردستان عراق به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، «امید محمد»، سخنگوی وزارت حمل و نقل و ارتباطات در اقلیم کردستان عراق گفت: با هدف لغو تحریم فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه و بسته بودن آن دو به روی پروازهای بین‌المللی هیئت دولت اقلیم و دولت فدرال عراق به توافقی شامل شش بند دست یافتند.

وی افزود: هیئت دولت فدرال پیش‌نویس این توافق‌نامه را برای اتخاذ تصمیمی درباره آن به نخست‌وزیر ارجاع خواهد داد.

دبیرخانه کابینه عراق فاش کرد که  در نشستی که کمیته عالی برگزار کرد درباره مسائل امنیتی و مرزها، فرودگاه‌ها، گمرک، گذرگاه‌های مرزی و سدها و نفت صحبت شد.

دبیرکل دولت مرکزی عراق گزارش داد، در این نشست فضایی از اطمینان و تفاهم میان دو طرف حاکم بود و آن دو پنج دیدار میان کارشناسان امنیتی، مرزی، فرودگاه‌ها، گمرک، گذرگاه‌های مرزی، سدها و نفت داشتند.

بررسی‌ها در این دیدار شامل همه مسائل مربوط به مسؤولیت‌های شرکت هواپیمایی وابسته به دولت مرکزی بود و درباره مسائل زیر توافق شد؛

- اداره کامل فرودگاه اربیل و سلیمانیه توسط شرکت هواپیمایی عراق طبق شماره ۱۴۸ مصوب سال ۱۹۷۴ و صدور همه قوانین و تعیین مقررات آن از سوی این شرکت.

- انجام هرگونه فرود و برخاستن هواپیماها در دو فرودگاه مذکور با موافقت شرکت هواپیمایی عراق و اجازه ندادن به هر هواپیمایی برای نشستن و برخاستن بدون مجوز شرکت هواپیمایی مذکور.

- حضور نمایندگانی از بخش حمل و نقل هوایی، امنیت و ایمنی خلبانان و ایمنی هوایی از سوی شرکت هواپیمایی در دو فرودگاه مذکور به عنوان یکی از درخواست‌های سازمان ایکائو. 

- اداره هر یک از این دو فرودگاه با سیستم دستمزدها در فرودگاه‌ها طبق شماره پنج مصوب سال ۲۰۰۸ و اطلاع شرکت هواپیمایی از حساب بانکی مربوط به سود حاصل از دستمزدهای فرود هواپیماها و مالیات مسافران در هر ماه.

- برگزاری نشست‌های دوره‌ای ماهانه به ریاست شرکت هواپیمایی با همه مدیران فرودگاه‌ها با هدف حل مشکلات.

- انتخاب هماهنگ‌کننده‌ای از سوی دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه برای همکاری با شرکت هواپیمایی و حضور دائم او در این شرکت.

هیئت کردستان به ریاست سنجاری روز شنبه به منظور مذاکره با مقامات دولت مرکزی درباره اداره گذرگاه‌های مرزی وارد بغداد شد.

در نشست میان کمیته عالی دولت مرکزی با مقامات اقلیم و هیئت کردستان عراق به ریاست کریم سنجاری، وزیر داخلی اقلیم، مقامات اقلیم کردستان موافقت کردند که این دو فرودگاه توسط شرکت هواپیمایی عراق اداره شوند.

این نخستین هیئت رسمی کردستان بود که پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان به بغداد رفت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج