هندی‌ها که روابط نظامی گرمی با اسرائیل دارند، در میانه انعقاد چندین توافق تسلیحاتی با صهیونیست‌ها، یک توافق خرید موشک‌های ضدتانک را چند روز پیش از سفر نتانیاهو به دهلی، لغو کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، در حالی که چند روز بیشتر به سفر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به هند نمانده، هندی‌ها از لغو قرارداد خرید 500 میلیون دلار موشک ضدتانک از صهیونیست‌ها خبر دادند.

آنطور که «میدل‌ایست استار» خبر داده، شرکت تسلیحاتی اسرائیلی «رافائل» گفته که طرف هندی قرارداد خرید موشک‌های ضدتانک اسپایک را به صورت یکجانبه لغو کرده است.

«ایساهی دیوید» سخنگوی این شرکت اسرائیلی گفته که هندی‌ها بی‌توجه به مهیا شدن تمامی ملزومات اجرای این معامله بزرگ از سوی شرکت، آن را پیش از نهایی شدن امضای قرارداد، کنسل کرده‌اند.

در ادامه بیانیه شرکت رافائل آمده: «ما از اتخاذ چنین تصمیمی (از سوی هندی‌ها) متأسفیم ولی همچنان خود را به ادامه همکاری با وزارت دفاع هند متعهد می‌دانیم؛ ما همچنین به روال دو دهه گذشته، به راهبرد خود برای کار در بازار مهمی مانند هند وفادار خواهیم ماند.»

این خبر در حالی اعلام می‌شود که نتانیاهو بنا دارد در اواسط ماه جاری میلادی، در صدر هیئتی اقتصادی به دهلی برود.

لغو این معامله البته، به معنای پایان یافتن یا توقف همکاری‌های نظامی هند و اسرائیل نیست.

روز سه‌شنبه بود که صنایع موشکی «باراک» اسرائیل از فروش 131 تیر موشک زمین به هوا به قیمت 70 میلیون دلار به هندی‌ها خبر داد؛ این موشک‌ها بناست در اولین ناو هواپیمابر هند که این روزها در حال ساخت است، نصب شود.

هند یکی از بازارهای اصلی تسلیحات ساخت رژیم صهیونیستی است؛ هندی‌ها در سال‌های اخیر به صورت میانگین هر سال یک میلیارد دلار تسلیحات از اسرائیل خریده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج