فاش شدن روابط دوستانه رژیم سعودی با رژیم صهیونیستی، خشم شهروندان کشورهای مختلف عربی را علیه سعودی‌ها برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه رأی الیوم؛ فاش شدن روابط دوستانه رژیم سعودی با رژیم صهیونیستی، خشم شهروندان کشورهای مختلف عربی را علیه سعودی‌ها برانگیخته است.

بر این اساس، این پایگاه اینترنتی نوشت به نظر می رسد سازش با رژیم صهیونیستی برای عربستان سعودی غیرقابل اجتناب است؛ اما مقامات این رژیم از ناحیه افکار عمومی جهان عرب و البته نه رژیم های حکومتی عربی، تحت فشار قرار گرفته اند. کسانی که در اردن با شهروندان این کشور گفت و گو می کنند احساس یأس را در چهره آنها درباره مواضع سعودی علیه کشورشان مشاهده می کنند.

شهروندان اردنی احساس می کنند که توطئه ای علیه کشورشان در پیش است. مردم الجزایر نیز به مانند مردم اردن از سعودی ها، به ویژه به علت موضعی که این رژیم درباره قدس اتخاذ کرده است، خشمگین هستند. مردم الجزایر پرچم هایی را برافراشتند که بر روی آن عکسی بود که نیمی چهره ملک سلمان شاه سعودی و نیمی دیگر چهره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار داشت و مفهوم آن این بود که ترامپ و سلمان دو روی یک سکه هستند.

با این وجود، دولت الجزایر به خاطر انتشار این عکس ناچار به عذرخواهی شد. البته مردم الجزایر با این عذرخواهی موافق نبودند. مصری ها نیز وضع بهتری ندارند. آنها در وهله نخست به علت مسئله فروش دو جزیره تیران و صنافیر به ریاض خشمگین هستند. البته در میان آنها کسانی هستند که برای عربیت و قدس بیش از دو جزیره فروخته شده ارزش قائل هستند. هنگامی که سودان جزیره سواکن را به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تقدیم کرد، سعودی ها در توییتر، وی را به شدت مورد حمله قرار دادند و خواستار تحریم گردشگری ترکیه شدند زیرا اردوغان افزون بر نوع موضع گیری در نشست سران کشورهای اسلامی درباره قدس، به درخواست سعودی ها برای تحریم قطر توجه نکرد و برای حفاظت از این کشور در برابر رژیم سعودی سربازان ترکیه ای را به قطر اعزام کرد.

سعودی ها با انتشار مطالب مطبوعاتی مبنی بر نقش عربستان سعودی در نجات سودان از تحریم ها و خیانت عمرالبشیر به علت واگذاری جزیره سواکن به اردوغان موجب خشم سودانی ها شدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج