قرار است برای رئیس جمهوری برکنار شده زیمبابوه یک مکان سکونت، یک یگان خودرویی و امکانات برای پروازهای خصوصی در نظر گرفته شود که جزئی از "بسته بازنشستگی با حمایت مالی دولت" محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این بسته بازنشستگی برای رابرت موگابه، رئیس جمهوری برکنار شده زیمبابوه، دست کم ۲۰ کارمند شامل شش محافظ شخصی در نظر گرفته شده است.

موگابه ۹۳ ساله که ماه گذشته میلادی و پس از یک کودتای نظامی از سمتش کناره گیری کرد،‌ نخستین کسی است که در تاریخ این کشور آفریقایی از چنین بسته‌ای نفع می‌برد.

رئیس جمهوری کنونی زیمبابوه "امرسون منانگاگوا" است.

مدت ریاست جمهوری ۳۷ ساله موگابه با یکسری نقض‌های حقوق بشری، فساد در انتخابات و بی‌ثباتی اقتصادی همراه بود.

پیشتر گزارش شده بود که رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری ۹۳ ساله زیمبابوه که نهایتا زیر فشارها برای استعفا از قدرت پس از ۳۷ سال سر خم کرد، می‌گوید به توافقی با ارتش دست یافته که به او و همسرش گریس اجازه می‌دهد دوران بازنشستگی لوکسی را در همین کشور داشته باشند و به تبعید نروند.

گرچه موگابه با کودتای نظامی نرم برکنار شد، اما رسانه‌های محلی گزارش دادند او همچنان از امتیاز حفاظت به عنوان رئیس سابق کشور برخوردار می‌شود و علاوه بر این، حقوق کامل ریاست جمهوری معادل ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ پوند را به صورت سالیانه تا زمان مرگ دریافت خواهد کرد.

گریس موگابه هم که ۴۰ سال از همسرش کوچکتر است و به داشتن زندگی لوکس عادت دارد، نیمی از حقوق او را پس از مرگ دریافت می‌کند. طبق گزارش‌ها، موگابه این بسته خروج برای خود و همسر ۵۲ ساله‌اش را از طریق رایزنی تیمی از مذاکره‌کنندگان دریافت کرده است.

یک منبع مطلع در زیمبابوه به ایندیپندنت گفت: دولت به او ۷.۵ میلیون پوند می‌دهد که ۳.۷۵ میلیون پوند آن به صورت یکجا و مابقی به صورت اقساط خواهد بود. او همچنین از تمام امکانات پزشکی و نیز حقوق ماهانه برخوردار می‌شود. در صورت مرگ هم، همسرش گریس ماهانه نیمی از حقوق موگابه را می‌گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج