کابینه نخست وزیر ایتالیا پس از انحلال پارلمان اعلام کرد که انتخابات پارلمانی این کشور قرار است چهارم مارس سال آتی میلادی (13 اسفند) برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، درحالیکه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هیچیک از احزاب ایتالیا نمی‌توانند در این انتخابات اکثریت را به دست بیاورند، پائولو جنتیلونی، نخست وزیر این کشور گفته که در قدرت باقی می‌ماند و تا زمانیکه دولت جدیدی در کشور ایجاد شود، زمام امور را در دست خواهد داشت.

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته، جنبش "پنج ستاره" می‌تواند با 28 درصد آرا پیشرو باشد و بعد از آن حزب حاکم دموکراتیک که جنتیلونی عضوی از آن است با 23 درصد رای قرار دارد. حزب "فورزا ایتالیا" با 16 درصد و حزب جناح راستی "لیگ شمالی" و "برادران ایتالیا" به ترتیب با 13 و پنج درصد آرا قرار دارند.

ائتلاف راست میانه متشکل از حزب "فوزا ایتالیا" سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر پیشین ایتالیا به دنبال دستیابی به کرسی‌های بیشتر است و احتمال اینکه برلوسکنی 81 ساله بتواند بار دیگر به عرصه سیاست وارد شود،‌ وجود دارد اما وی نمی‌تواند به دلیل محکومیت فرار مالیاتی نخست وزیر ایتالیا شود.

جنتیلونی در پایان یکسال روی کار بودنش به عنوان نخست وزیر ایتالیا به خبرنگاران گفت که مردم ایتالیا نباید ترسی از بلاتکلیفی سیاسی داشته باشند چون این مساله‌ای مشترک در کشورهای اروپایی است.

وی با اشاره به تغییرات در دولت ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی گفت: ما نباید درباره خطر بی‌ثباتی اغراق کنیم. ما در مقابل این بی‌ثباتی‌ها کاملا واکسینه و مصون هستیم.

جنتیلونی سومین نخست وزیر از آخرین انتخابات به سال 2013 در ایتالیاست. ماتئو رنتزی، نخست وزیر سابق این کشور در دسامبر 2016 و پس از آنکه رای‌دهندگان به اصلاحات قانونی اساسی وی در رفراندومی رای منفی دادند، از سمتش کناره گیری کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج