الازهر مصر تصویب قطعنامه قدس در مجمع عمومی سازمان ملل را بیانگر اراده بین‌المللی در مخالفت با تصمیم ظالمانه آمریکا دانست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از المصری الیوم، الأزهر در بیانیه‌ای از تصویب قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس در مجمع عمومی سازمان ملل استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است: این قطعنامه که با رأی 128 کشور تصویب شد، بیانگر اراده بین‌المللی در مخالفت با تصمیم ظالمانه و باطل آمریکا در قبال قدس است.

الازهر افزود: این قطعنامه بیانگر حتمی بودن لغو تصمیم آمریکا درباره قدس است، زیرا این تصمیم در تضاد با قوانین بین‌المللی و وجدان بین‌المللی و حقوق بشر است.

آمریکا از تصمیم خود درباره قدس صرف نظر کند

الازهر در بخش دیگری از این بیانیه از دولت آمریکا خواست که از تصمیم خود درباره قدس صرف نظر کند و به اهدافی که سازمان ملل برای آن تشکیل شده و در رأس آن صلح و امنیت بین‌المللی، پایبند باشد.

الازهر همچنین تاکید کرد که عربیت قدس و هویت فلسطینی آن غیر قابل تغییر است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد شب گذشته پیش‌نویس قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس را با 128 رأی مثبت تصویب کرد.

این قطعنامه تأکید می‌کند که هرگونه اقدامات با هدف تغییر بافت شهر قدس، باطل و بی‌اثر است.

قطعنامه همچنین بر ضرورت لغو هرگونه تصمیمی که با هدف تغییر بافت شهر قدس صورت می‌گیرد، تأکید دارد.

این قطعنامه همچنین به‌رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا را محکوم می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه 15 آذر ماه در یک سخنرانی در کاخ سفید قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد مقدمات کار برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این تصمیم ترامپ با محکومیت‌های جهانی مواجه شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج