اقلیم کردستان عراق در حالی پس از رفراندوم استقلال با بحران رو به رو شده که ساکنان این منطقه در شهرهای مختلف دست به اعتراض زده خواهان پاسخگویی به مشکلاتشان شده اند.

به گزارش خبرگزاری موج، در کنار بحران اقتصادی چندین ساله اقلیم که در پسا رفراندوم و با حوادث کرکوک و دیگر مناطق مورد منازعه هم افزایش یافته است و همزمان با تعمیق اختلافات سیاسی با حکومت مرکزی، اینک سردمداران اقلیم اعتماد مردمی به خود از دست رفته می‌بینند و با توجه به کارنامه چندین ساله احزاب حاکم و ضعف در چاره یابی مشکلات، بعید است بار دیگر اعتماد مردم به حاکمیت کردی دیده شود.

تحرکات دیپلماتیک نچیروان بارزانی و معاون خود با همراهی مسئله‌دار رئیس نهاد ریاست اقلیم کردستان به کشورهای اروپایی هم با این هدف بوده است که احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی در پی القای این نکته هستند که خود را در عرصه سیاسی اقلیم دارای مشروعیت قلمداد کنند، از طرفی با چنین سفرهایی می‌خواهند فشار خارجی بر حکومت مرکزی عراق وارد کرده و بغداد را به پذیرش شرط‌های خود مجاب کنند.

در بررسی سفرهای خارجی نچیروان بارزانی شماری از تحلیلگران عراقی بر این باورند که کشورهای مقصد نخست وزیر اقلیم از توان تاثیرگذاری آنچنانی بر بغداد برخوردار نیستند و از طرفی با توجه به نزدیک شدن به انتخابات پیش روی عراق ممکن است موضوع مذاکرات اربیل - بغداد به پس از انتخابات موکول شود. در این شرایط است که مردم اقلیم امیدی به توان حکومت فعلی اربیل به رفع مشکلات نداشته و با اعلام نارضایتی به خیابان‌ها ریخته‌اند.

5 کشته و 90 زخمی در شهر رانیه

شهر رانیه در اقلیم کردستان صحنه شدیدترین اعتراضات مردمی بود. مردمی که در اعتراض به سوء مدیریت و مشکلات اقتصادی حکومت اقلیم به خیابان‌ها ریخته بودند. در این اعتراضات 5 نفر کشته و 90 نفر زخمی شده‌اند. مردم خشمگین مراکز و دفاتر احزاب حاکم دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی را به آتش کشیدند.

 

رئیس شورای تامین شهرستان چمچمال با اعلام تعطیل رسمی در این شهرستان، از مردم خواسته است در خانه‌های خود بمانند و در سطح شهر تردد نکنند.

دستگیری شخصیت منتقد رفراندوم 

«شهسوار عبدالواحد»، چهره اقتصادی و منتقد مشهور رفراندوم برگزار شده اقلیم کردستان که در روزهای گذشته پیام‌هایی مبنی بر دعوت مردم به تظاهرات عمومی منتشر کرده بود به هنگام بازگشت از یک سفر خارجی در فرودگاه سلیمانیه دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است. از سوی دیگر، نیروهای امنیتی با یورش به شبکه‌های چندگانه nrt ضمن تعطیلی آنها، شماری از کارمندان این شبکه‌ها را هم دستگیر کرده‌اند. وزارت فرهنگ اقلیم کردستان فعالیت‌های این شبکه‌ها را مخرب و علیه امنیت ملی اقلیم توصیف کرده است.

بیانیه شماری از روزنامه نگاران اقلیم کردستان

شماری از روزنامه‌نگاران و فعالین رسانه‌ای اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که کردستان عراق به سمت نابودی کامل خواهد رفت. در این بیانیه آمده است: سال‌هاست که اقلیم کردستان تحت حاکمیت احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی شرایط دشواری را به خود دیده است. در برهه کنونی نیز حکومت مشترک این احزاب نه قادر به نمایندگی مردم است و نه خواهد توانست انبوه مشکلات خلق شده توسط خود را حل و فصل کند. در بخش دیگری از بیانیه فعالین رسانه‌ای اقلیم آمده است که حکومت اقلیم مسئولیت مشکلات کنونی را هم عهده‌دار نخواهد بود قصد کناره‌گیری از قدرت ندارد.

درخواست جنبش تغییر از نیروهای امنیتی

جنبش تغییر در بیانیه‌ای با اشاره به تحولات اقلیم کردستان عراق از نیروهای امنیتی درخواست کرده است حافظ جان و اموال عمومی مردم باشند. جنبش تغییر شکست حکمرانی کردی را یادآوری و تاکید کرده است حکومت اقلیم مشکلات معیشتی مردم را حل و فصل کند. این جنبش از نیروهای امنیتی درخواست کرده است به سوی تظاهرات کنندگان تیراندازی نکنند.

امیر جماعت اسلامی کردستان تیراندازی به تظاهرات کنندگان را محکوم کرد

علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان که در سال‌های اخیر دیدی انتقادی به مسائل اقلیم از جمله برگزاری رفراندوم داشته است با اشاره به کشته و زخمی شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان در اقلیم، ضمن محکومیت و انتقاد شدید از احزاب حاکم گفته است که جماعت اسلامی در سنگر دفاع از درخواست‌های مشروع مردم خواهد بود. وی نگرانی خود را از اقدام نیروهای امنیتی علیه تظاهرات کنندگان اعلام و گفته است در بغداد بارها تظاهرات میلیونی برگزار شده است اما نیروهای امنیتی کسی را کشته یا زخمی نکرده اند.

بیانیه احزاب حاکم با یک مضمون

احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی در بیانیه‌های جداگانه‌ای درباره آنچه در اقلیم کردستان می‌گذرد هشدار داده‌اند. در این بیانیه‌ها حرکت عمومی مردم به فعالیت آشوبگرانه با هدف حمله به اموال عمومی توصیف شده است. این احزاب در بیانیه‌های خود بر لزوم حفظ دستاوردهای اقلیم تاکید کرده‌اند.

پیام نچیروان بارزانی

در حالیکه حوادث اقلیم کردستان عراق به اوج رسیده است نچیروان بارزانی نخست وزیر این منطقه از عراق در آلمان سرگرم دیدارهایی است که بعید است در این شرایط به نتایجی برای حکومت اربیل ختم شود. وی در پیامی به مردم اقلیم کردستان عراق گفته است: اقلیم کردستان شرایط ویژه‌ای را تجربه می کند، از مشکلات و درخواست‌های شما اطلاع دارم، تظاهرات مسالمت آمیز حق قانونی شما است اما خشونت قابل قبول نخواهد بود، درخواست ما این است فعالیت‌های اعتراضی شما مسالمت آمیز باشد.

مردم اقلیم کردستان در انتظار بهبود سریع مشکلات معیشتی خود هستند، کارمندان ادارات و ارگان‌های حکومتی حقوق معوقه خود را طلب می‌کنند، بغداد اعلام کرده است فهرست حقوق بگیران حکومت اقلیم با واقعیات موجود همخوانی ندارد و قادر به تامین آن نیست، نچیروان بارزانی درخواست برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم را ظرف سه ماه آینده به پارلمان محلی ارائه کرده است، یک عضو کمیسیون عالی انتخابات اقلیم به شبکه روداو گفته است این کمیسیون برای برگزاری انتخابات به شش ماه زمان نیاز دارد، همه این موارد نشان از عمق مشکلات سیاسی و اقتصادی حاکم بر کردستان عراق است و بعید به نظر می‌رسد در زمان کوتاهی چاره یابی شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج