مشاور امنیت ملی دولت انگلیس هشدار داد، روسیه تبدیل به یک تهدید فزاینده علیه لندن شده و در صدد استفاده از اقدامات تبلیغاتی، براندازی و حملات سایبری جهت تضعیف امنیت انگلیس و مابقی نقاط اروپا است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، مارک سدویل، مشاور امنیت ملی دولت انگلیس که ناظر بر طرح بازبینی خدمات امنیتی این کشور است در یک کمیته پارلمانی انگلیس گفت: روسیه در تلاش است تا بذر اختلاف را در انگلیس کاشته و دموکراسی را در این کشور و دیگر کشورهای غربی تضعیف کند.

او خاطر نشان کرد: "تهدیدهای روسیه شامل جنگ‌های نامتعارف نظیر کمپین‌های انتشار اطلاعات دروغ و همچنین شامل خطرهای مربوط به افزایش ظرفیت‌های نظامی روسیه در شمال اقیانوس اطلس و شرق اروپا است."

سدویل تصریح کرد: ما می‌دانیم که تهدید روسیه قطعا در حال تشدید و متنوع شدن است. رفتار روسیه به طور کلی نسبت به غرب بدتر شده و به نظر می‌رسد که به این روند ادامه دهد.

این در حالی است که انگلیس در هفته‌های اخیر صراحتا نسبت به تهدید روسیه همزمان با افزایش نگرانی‌های برخی نمایندگان حزب حاکم محافظه کار انگلیس از بابت کاهش بودجه دفاعی هشدار داده است.

ماه گذشته میلادی ترزا می، نخست وزیر انگلیس در صریح‌ترین حمله خود علیه روسیه این کشور را متهم به مداخله در انتخابات انگلیس و اشاعه گزارش‌های دروغ در رسانه‌ها کرد.

چند روز پیش نیز فرمانده نیروهای مسلح انگلیس هشدار داد که بخش تجاری و اینترنت در این کشور با خطر آسیب ناشی از حملات روسیه علیه کابل‌های انتقال داده زیردریایی روبرو هستند.

سدویل روسیه را متهم به انتشار گزارش‌های دروغ در رسانه‌ها درباره رفتار سربازان در اروپای شرقی جایی که سربازان ناتو مستقر هستند به هدف تضعیف مشروعیت حضور آنها در آنجا کرد.

او در عین حال روسیه را متهم به مداخله در انتخابات اخیر فرانسه کرد هرچند که تاکید کرد این مداخله هیچ گونه شانس موفقیتی نداشته است.

او ادامه داد: مشخصا این اقدامات هدفشان تضعیف اعتماد شهروندان به نظام‌های کشورهایشان بوده و ما در جاهای دیگر به شکل عمده شاهد این اقدامات هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج