منطقه کاتالونیای اسپانیا در حالی کمتر از 5 روز دیگر شاهد برگزاری انتخابات محلی است که نظرسنجی‌های زیادی حاکی از رقابت شانه‌به‌شانه ائتلاف وحدت طلبان و احزاب استقلال‌طلب است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، قرار است انتخابات روز 21 دسامبر برگزار شود و به‌احتمال زیادی چند ساعت پس از پایان رأی‌گیری نتایج اولیه اعلام خواهد شد. در روزهای منتهی به انتخابات نظرسنجی‌ها  حاکی از افزایش نسبی آرای وحدت طلبان و نزدیک شدن رقابت دو طرف است.

ازآنجا ائتلاف فراگیر استقلال‌طلبان موسوم به «همه باهم برای بله» در ماه گذشته از هم پاشید و احزاب استقلال‌طلب به‌صورت مجزا در انتخابات شرکت خواهند کرد، به نظر می‌رسد جدایی‌طلبان بخشی از آرای پیشین خود را ازدست‌داده‌اند.

پارلمان محلی کاتالونیا 135 کرسی دارد و هر حزب، یا ائتلافی که بتواند 68 کرسی را در اختیار داشته باشد، مأمور تشکیل کابینه خواهد شد.

در انتخابات سال 2015 ائتلاف همه باهم برای بله (متشکل از دو حزب بزرگ ائی. آر.سی و حزب دموکراتیک کاتالونیا) موفق شدند 62 کرسی به دست آورند و حزب چپ‌گرای کاپ نیز با 10 کرسی خود به آن‌ها کمک کرد تا اکثریت را از آن خود کنند.

 این در حالی است که حزب وحدت طلب شهروندی که در این انتخابات در جایگاه دوم قرارگرفته بود با اختصاص نزدیک به 18 درصد از آرا به خود تنها 25 کرسی را به دست آورده بود.

اما در پی بروز اختلافاتی میان استقلال‌طلبان سه حزب جمهوری خواهان چپ (ائی. آر. سی)، دموکراتیک و کاپ به‌صورت مجزا در انتخابات امسال شرکت خواهند کرد.

ائتلاف «اشتراکات کاتالونیایی» نیز که پیش‌تر در مؤتلف استقلال‌طلبان بود، در پی بروز درگیری و خشونت و سپس شکست دولت محلی به رهبری «کارلس پوجدمون» در قبولاندن استقلال کاتالونیا به مادرید، از این ائتلاف خارج‌شده و خواهان مذاکره برای برگزاری یک همه‌پرسی با رضایت قلبی دولت مرکزی است.

از سوی دیگر نیز رأی حزب لیبرال شهروندی افزایش نسبی را نشان می‌دهد. این حزب رقیب اصلی حزب ائی.آر.سی برای کسب جایگاه نخست است.

درصورتی‌که هر یک از این احزاب بتوانند جایگاه نخست را به دست آورند، مأمور تشکیل کابینه ائتلافی خواهند شد.

نظرسنجی ال پریودیکا کاتالونیا

نظرسنجی «ال پریودیکا» حزب ائی.آر.سی را با 22 درصد آرا حدود 34 کرسی حزب نخست ارزیابی می‌کند. پس‌ازآن حزب وحدت‌گرای شهروندی با یک درصد اختلاف حدود 28 کرسی، حزب دموکراتیک کاتالونیا 26 کرسی، حزب سوسیالیست 23 کرسی، اشتراکات کاتالونیایی 10 کرسی، کاپ 7 کرسی و حزب حاکم مردم نیز 7 کرسی را به خود اختصاص خواهند داد.

به‌این‌ترتیب نخستین حزبی که مأمور تشکیل کابینه می‌شود از میان استقلال‌طلبان خواهد بود، اما به دلیل رقابت شدیداً نزدیک مشخص نیست استقلال‌طلبان بتوانند به حدنصاب 68 کرسی لازم دست پیدا کنند.

طبق این نظرسنجی استقلال‌طلبان بین 67 تا 69 کرسی را به دست خواهند آورد و وحدت طلبان نیز بین 64 تا 70 کرسی را از آن خود خواهند کرد.

نظرسنجی های چارتز کاتالونیا

دومین نظرسنجی معتبر قابل‌توجه متعلق به وبگاه «های چارتز» است که نشان از نتایجی جالب‌توجه دارد؛ این نظرسنجی نیز حزب ائی.آر.سی را حزب اول انتخابات ارزیابی می‌کند ولی درعین‌حال تعداد کرسی‌های استقلال‌طلبان را 67 و یک کرسی کمتر از حدنصاب لازم نشان می‌دهد. درحالی‌که وحدت طلبان روی‌هم‌رفته 68 کرسی به دست آورده‌اند.

نظرسنجی نشنال کاتالونیا

همچنین نظرسنجی دیگر را موسسه «نشنال» انجام داده که طبق اطلاعات آن نیز اختلاف دو اردو کمتر از 5 کرسی است؛ در این نظرسنجی نیز هر یک از احزاب وحدت طلب شهروندی، سوسیالیست، مردم و ائتلاف اشتراکات کاتالونیایی روی‌هم‌رفته بین 65 تا 68 کرسی به دست خواهند آورد و در بهترین حالت به حدنصاب تشکیل کابینه دست پیدا می‌کنند.

اما در اردوی استقلال‌طلبان وضع به گونه دیگری است؛ اگرچه این نظرسنجی حزب شهروندی را حزب نخست نشان می‌دهد اما از سوی دیگر حاکی از آن است که این اردوگاه دست‌کم 67 کرسی و حداکثر 70 کرسی را در اختیار خواهد داشت.

تحلیل نتایج نظرسنجی ها

به نظر می‌رسد با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری انتخابات 21 دسامبر، اختلاف دو اردوگاه به‌شدت کاهش‌یافته و رقابتی شانه‌به‌شانه ادامه دارد.

همچنین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که آرای وحدت طلبان نسبت به چند هفته گذشته بین 2 تا 3 درصد رشد کرده است و اکنون احتمال دارد حتی وحدت طلبان اکثریت را به دست بیاورند.

از سوی دیگر اختلاف بسیار نزدیک دو طرف باعث خواهد شد، نه طرف برنده اقتدار زیادی بر بازنده داشته باشد و نه طرف بازنده خود را دست‌وپابسته جلوی کابینه محلی ببیند و این به معنی تداوم کشاکش‌ها و احتمالاً بحران در کاتالونیا است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج