در پی به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی دونالد ترامپ، سرتاسر جهان علیه این اقدام بپا خاست و حمایت خود را از قدس و فلسطین اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه فلسطین الیوم، تظاهرکنندگان در کشورهای مختلف جهان ضمن اعلام مخالفت با اقدام دونالد ترامپ از همه مردم در نقاط مختلف جهان خواستند تا امروز (جمعه) تظاهرات گسترده‌تری را برگزار کنند.

عراق

دفتر اوقاف سنی عراق پنجشنبه تظاهرات گسترده‌ای را در مسجد ام القری در مرکز بغداد برگزار کرده و آمریکا را به حمایت از تروریسم و تلاش برای تقسیم منطقه بعد از شکست طرح داعش متهم کرد.

عبداللطیف الهمیم، رئیس دفتر اوقاف سنی عراق خطاب به حکام عرب و مسلمان گفت: امت زنده قادر به اصلاح این اوضاع در لحظه تاریخی است. اکنون این لحظه فرا رسیده است چراکه آن‌ها قادر به آزادی فلسطین هستند.

اردن

صدها تن از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف اردن نیز تظاهرات گسترده‌ای را در اعتراض به اقدام ترامپ درباره قدس برگزار کردند.

آن‌ها ضمن سر دادن شعارهایی علیه آمریکا و اشغالگران اسرائیلی همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام کردند.

منابع محلی گزارش دادند که دانشگاه های اردن، هاشمیه، زیتونه، بلقا، دانشگاه بین المللی اسلامی، دانشگاه یرموک، دانشگاه موته و برخی دانشگاه های دیگر شاهد تجمعات اعتراض آمیز نسبت به تصمیم اخیر ترامپ بودند.

کاربران شبکه های اجتماعی هم تصاویر و ویدئوهای متعددی از اعتراضات دانشجویان اردنی را منتشر کرده و شعارهایی در محکومیت تصمیم اخیر آمریکا و اشغالگری رژیم صهیونیستی طرح کردند.

لبنان

تظاهرات گسترده‌ای در اردوگاه‌های فلسطینی در بیروت نیز برگزار شد و تظاهرکنندگان پرچم‌های اسرائیل و آمریکا را به آتش کشیدند.

دانشجویان دانشگاه بیروت نیز با برگزاری تظاهرات این اقدام دونالد ترامپ را محکوم کردند.

اردوگاه‌های جنوب لبنان نیز همچنان شاهد تظاهرات گسترده است و گروه‌های فلسطینی در این اردوگاه‌ها از ساکنان خواستند تا امروز تظاهرات اصلی خود را برگزار کنند.

در همین حال، اردوگاه های آواگان فلسطینی در جنوب لبنان و گروه های فلسطینی خود را برای برگزاری راهپیمایی ها و برنامه های گسترده طی روزهای آتی آماده می کنند.

شیخ "عبد اللطیف دریان" مفتی جمهوری لبنان نیز از تمامی خطبای مساجد این کشور خواست که خطبه نماز جمعه فردا را به مساله قدس اختصاص دهند. وی تصمیم انتقال سفارت آمریکا به قدس را مغایر قطعنامه های بین المللی و تحریک آشکار احساسات فلسطینیان، عرب ها و مسلمانان دانست.

مغرب عربی

دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها در شهر جرجیس تونس تظاهرات گسترده‌ای را برگزار کرده و همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام کردند.

گروه ملی کار در مرکش نیز خواهان مشارکت در تظاهرات مردمی در مقابل پارلمان در رباط شده است.

در بیانیه این گروه از مردم خواسته شده روز یکشنبه در این تظاهرات شرکت کرده و خشم خود را در سرتاسر این کشور علیه اقدام ترامپ نشان دهند.

ترکیه، اروپا و آمریکا

صدها تن از شهروندان ترکیه‌ در شهرهای مختلف این کشور با برگزاری تظاهرات در میدان‌های عمومی اقدام ترامپ درباره قدس را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان با بالا بردن پرچم‌های ترکیه و فلسطین در مقابل کنسولگری آمریکا در استانبول شعارهایی را علیه آمریکا و اسرائیل سر دادند.

در شهر نیویورک نیز تظاهرات گسترده‌ای علیه اقدام دونالد ترامپ برگزار شد.

در آلمان نیز صدها تن از اقلیت‌های عربی و اسلامی در تظاهراتی در مقابل سفارت آمریکا در برلین شرکت کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات تأکید کردند که قدس همچنان شهر عربی اسلامی و پایتخت ابدی فلسطین باقی خواهد ماند.

پاکستان

صدها تن در شهرهای اسلام آباد، کراچی، پیشاور و چند شهر دیگر پاکستان با برگزاری تظاهرات مخالفت‌ خود را با اقدام ترامپ اعلام کردند.

شبکه ای بی سی نیوز آمریکا اعلام کرد که پاکستان از واشنگتن خواسته در هرگونه اقدامی برای تغییر وضعیت قانونی و تاریخی قدس بازنگری کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج