سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در لندن هشدار داد طرح دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، به معنای اعلان جنگ در خاورمیانه است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اینترنتی اکسپرس؛ مانوئل حساسیان، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در لندن هشدار داد طرح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس، به معنای «اعلان جنگ در خاورمیانه» و «بوسه مرگ» بر پایان مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین است.

هفته گذشته مقامات کاخ سفید اعلام کردند دونالد ترامپ امروز چهارشنبه قرار است قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد.

حساسیان در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: در زمانی که خاورمیانه در انتظار نتیجه مذاکرات صلح برای پایان دادن به مناقشات بین اسرائیل و فلسطین است، این طرح ترامپ به معنای آغاز فصل جدیدی از تنش ها، هرج و مرج، تحریف مفهوم راه حل اختلافات بین دو طرف و اعلان جنگ در خاورمیانه است.

او ادامه داد: او (ترامپ) با این طرح علیه یک و نیم میلیون مسلمان و صد‌ها میلیون مسیحی که مخالف انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هستند، اعلان جنگ می‌کند.

پیش بینی می‌شود، رئیس جمهور آمریکا امروز چهارشنبه طی سخنرانی در کاخ سفید رسما وزارت خارجه را برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس مامور کند.

ترامپ در طول رقابت‌های انتخاباتی همانند سایر نامزد‌های ریاست جمهوری چندین بار وعده داد قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد و نهایت تلاش خود را برای جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به قدس انجام دهد. این وعده‌ای بود که می‌توانست موجب تسکین اسرائیل و متحدان محافظه کار این رژیم در خاک آمریکا شود.

در صورت تایید این طرح، ترامپ اولین رئیس جمهور آمریکاست که قانون ۲۲ ساله کنگره را اجرایی می‌کند. کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانونی تصویب کرد که طبق آن سفارت آمریکا باید به بیت المقدس منتقل شود.

تاکنون مقامات مذهبی و سیاسی همچون، حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه؛ عبدالله دوم، پادشاه اردن؛ اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس؛ بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس؛ پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و برخی چهره‌های آمریکایی نسبت به پیامد‌های انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن این شهر مقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج