وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا در نظر نمی گیرد که تحریک پیونگ یانگ می تواند کره جنوبی و ژاپن را قربانی می کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری راشا تودی، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه بلاروسی «اس‌تی‌وی» گفت: گرچه ما ماجراجویی موشک‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ را محکوم می‌کنیم اما همزمان چاره‌ای نداریم جز اینکه رفتار تحریک‌آمیز همکاران آمریکایی خودمان را هم محکوم کنیم. متاسفانه آنها تلاش می‌کنند ژاپن و کره‌جنوبی را هم وارد همین مسیری کنند که در صورت وقوع جنگ در شبه جزیره کره آنها را اولین قربانیان می‌کند.

لاوروف تاکید کرد که در سپتامبر آمریکا مشخص کرد که مانور نظامی آتی با کره‌جنوبی تا بهار انجام نمی‌شود. روسیه از این موضع‌گیری استقبال کرد و در مسیری گام برداشت تا همکاری با پیونگ‌یانگ برای برقراری ثبات بادوام را ارتقا دهد. اما آمریکا ناگهان اعلام کرد در اکتبر و سپس نوامبر و بعد دسامبر رزمایش برگزار می‌کند و احتمالا این مساله‌ای است که موجب تحریک پیونگ‌یانگ شده است.

وی گفت: این احساس وجود دارد که آمریکا «عامدانه» تلاش می‌کند تا کیم جونگ اون را تحریک کند تا دست به اقدامی بزند و این اقدام تحریک‌آمیز به گردن آنها بیفتد.  

لاوروف با اشاره به پرتاب موشکی اخیر کره‌شمالی گفت: رهبر کره‌شمالی در دو ماه گذشته در هیچ طرح بی‌پروایی دخیل نبوده است. اگر همکاران آمریکایی ما به وقفه در مانورها ادامه می‌دادند، به نوعی مذاکرات آغاز می‌شد. ما آن موقع گفتیم که از موضع آنها استقبال می‌کنیم و در حال همکاری با پیونگ‌یانگ هستیم. اما به جای وقفه، تعداد مانورها بیشتر شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین به این مساله اشاره کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) که نوعی ائتلاف امنیتی میان جمهوری‌های استقلال‌یافته از شوروی است، درباره اوضاع در شبه جزیره کره عمدتا از یک موضع متحد حمایت می‌کند. ما نمی‌توانیم ادعاهای تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی را بپذیریم. تمام اعضای سی‌اس‌تی‌او از قطعنامه شورای امنیت حمایت می‌کنند. ما از تحریم‌های اعمال شده تبعیت می‌کنیم. همزمان کشورهای عضو خواستار پایان لفاظی‌ها، تهدیدها و توهین‌ها و یافتن راه‌هایی برای آغاز مجدد این مذاکرات هستند.

لاوروف همچنین به این شبکه تلویزیونی بلاروس گفت، سازمان پیمان امنیتی جمعی مسیر اولتیماتوم و اخاذی را که مختص ناتو است، طی نخواهد کرد. به گفته او، ناتو هنوز به صورت تصنعی زنده است.

لاوروف گفت: شدیدا معتقدم که سی‌اس‌تی‌او این مسیر را طی نخواهد کرد. ما از کسی اخاذی نمی‌کنیم و به کسی اولتیماتوم نمی‌دهیم. ما نگران امنیت خودمان در داخل کشورهای سی‌اس‌تی‌او هستیم. ما به اندازه کافی مشکلات داریم و قصد نداریم بازی‌های ژئوپولتیک کنیم. در پی فروپاشی اتحاد شوروی و معاهده ورشو، این ائتلاف مفهوم خودش را از دست داد. همکاران ما در دو سوی اقیانوس کسانی بودند که از بلوک سیاسی و نظامی ائتلاف آتلانتیک شمالی حمایت کردند و مایل نبودند که نفوذ در اروپا را از دست بدهند.    

وزیر امور خارجه روسیه همچنین از موضع بلاروس برای سیاسی نکردن فرمت "شراکت شرقی" درخصوص این کشور و توسعه روابط عادی با اتحادیه اروپا قدردانی کرد. سخنان او به سیاست‌های ضد روسی بود که بلاروس و شماری از کشورهای عضو شراکت شرقی با اجرای آن مخالفت کردند.

او گفت: در بیانیه نهایی بر خلاف میل برخی از شرکت‌کنندگان در این نشست، بعضی از کشورها از جمله بلاروس تلاش زیادی کردند که این روند سیاسی نشود. ما هیچ تردید و سوءظنی نسبت به بلاروس،‌ جمهوری آذربایجان و ارمنستان نداریم.

لاوروف در سخنانی که شنبه از سوی وزارت خارجه منتشر شد، گفت: ایالات متحده آمریکا و ناتو از نگرانی‌های مربوط به مانورهای روسیه – بلاروس موسوم به «زاپاد» به عنوان یک بهانه برای استقرار یگان‌ها و تجهیزات نظامی در بالتیک استفاده کردند. هر کسی که می‌خواست و در این مانور شرکت کرد تایید کرد که همه چیز شفاف بوده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین گفت، تماس‌های گروه نورماندی چهار احتمالا به زودی آغاز می‌شود. به گفته او، بسته تدابیر مذاکره شده در مینسک قطعا یک سند غیر قابل مناقشه است که به حل بحران در اوکراین کمک می‌کند.

لاوروف گفت، نمایندگان کشورهای عضو این گروه متشکل از روسیه، ‌اوکراین،‌ فرانسه و آلمان احتمالا در آینده نزدیک تماس‌هایشان را آغاز می‌کنند.     

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج