قانونگذاران روسیه پیشنهاد منع دسترسی نمایندگان سازمان‌های رسانه‌ای آمریکا به پارلمان این کشور را بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس کمیته قوانین و مقررات دومای روسیه اعلام کرد این کمیته طرحی شامل این پیشنهاد را دوشنبه ارائه می‌کند که برای تصویب در دومای روسیه روز سه‌شنبه یا چهارشنبه مطرح می‌شود.

یک نماینده حزب روسیه متحد که اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را دارد، اعلام کرد: بر اساس این طرح خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی از حضور در دومای روسیه منع می‌شوند.

این اقدام در پی اقدامات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه شبکه راشاتودی روسیه را به عنوان یک "نماینده کشور خارجی" اعلام کردند، انجام می‌گیرد.

بر مبنای این اقدام، رسانه‌های خارجی فعال در روسیه باید جوابگوی یک سلسله مقررات دیگر نیز باشند و در صورت عدم رعایت، فعالیتشان متوقف می‌شود.

شبکه راشاتودی به مشارکت در "دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا" متهم است

در زمان مطرح شدن اتهامات درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا، از این کانال به عنوان "بازوی تبلیغاتی روسیه" نام برده می‌شد.

همچنین رئیس جمهور روسیه قانونی را امضا کرده است که این قانون به مقامات روسیه این اجازه را می‌دهد که برخی از رسانه‌های خارجی را به عنوان "نماینده (جاسوس) کشور خارجی" معرفی کنند.

این نماینده حزب حاکم اعلام کرد این اقدام در راستای پاسخ به اقدام مشابه در واشنگتن انجام گرفته است.

 بر اساس اقدام واشنگتن، خبرنگاران شبکه راشاتودی نمی‌توانند به کنگره دسترسی داشته باشند.

روسیه ماه گذشته میلادی اتهامات علیه شبکه بین‌المللی سی.ان.ان را در مورد اینکه از قوانین رسانه‌های روسی تخطی می‌کند، متوقف کرد. این شبکه آمریکایی همچنان به فعالیت خود در روسیه ادامه می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج