رئیس‌جمهور ترکیه گفت: واشنگتن نیروهای کرد را مجهز و از آن‌ها حمایت می‌کند. برنامه آن‌ها چیست؟ می‌خواهند چه کنند؟ من درباره این مسئله در آینده نزدیک با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفتگو خواهم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه حریت به نقل از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: همه چیز به شرایط بستگی دارد برای همین به هیچ وجه جایز نیست که درباره این مسئله به شکل قطعی صحبت کنیم یا آن را رد کنیم. درها در سیاست تا آخرین لحظه همواره باز است.

وی تأکید کرد که کشورش تا به این لحظه هیچ تماسی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حتی از طریق میانجیگران نداشته است.

اردوغان گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه میزان حساس بودن موضوع کردهای سوریه برای ترکیه را درک می‌کند. من درباره عدم تمایل اسد به مشارکت کردها در مذاکرات اطمینان داشتم و این جای تعجب ندارد.

اردوغان مجددا از آمریکا به خاطر افزایش حضور نظامی‌اش در سوریه انتقاد و تأکید کرد: واشنگتن نیروهای کرد را مجهز و از آن‌ها حمایت می‌کند. برنامه آن‌ها چیست؟ می‌خواهند چه کنند؟ بگذارید ببینیم چه می‌کنند. من درباره این مسئله در آینده نزدیک با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفتگو خواهم کرد.

ما سه کشور(ایران، روسیه و ترکیه) تعیین می‌کنیم که چه کسی قرار است به این نشست دعوت شود

وی گفت: مسئله برگزاری کنفرانس مذاکرات ملی سوریه در نشست سوچی بررسی شد. ما سه کشور(ایران، روسیه و ترکیه) تعیین می‌کنیم که چه کسی قرار است به این نشست دعوت شود. کمیته‌ای از سوی وزارت خارجه این سه کشور تشکیل شده و مذاکرات لازم را انجام خواهند داد. ما پیش بینی‌ می‌کنیم که از تمامی گروه‌ها در سوریه دعوت به عمل آید.

اردوغان تأکید کرد: این کنفرانس دو هدف دارد: تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات شفاف در سوریه با نظارت سازمان ملل. تقریبا با پیشنهاد درباره قانون اساسی جدید توافق شده است. نشست‌های سران روسیه، ترکیه و ایران درباره سوریه احتمالا در آینده در ترکیه یا ایران برگزار شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج