در حالی که محافل حقوق بشری با فروش تسلیحات به عربستان مخالف هستند، این کشور قصد دارد 7 میلیارد دلار تسلیحات هدایت شونده از آمریکا بخرد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از  خبرگزاری رویترز، این منابع اظهار داشتند، شرکت دفاعی «ریتون» و «بوئینگ»  شرکت‌های منتخبی هستند که عربستان قصد خریداری سلاح از آنها را دارد.

این قرارداد  در چارچوب توافق نامه  ۱۱۰ میلیارد دلاری امضا شده در جریان  سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان در ماه مه امضاء شده است.

بر اساس این گزارش، فروش سلاح به عربستان و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مسئله جنجال برانگیزی در داخل کنگره آمریکا است که باید این قراردادها را تصویب کند.

یک مقام وزارت خارجه امریکا اظهار داشت: ما فروش سلاح را رد یا تایید نمی‌کنیم تا زمانیکه کنگره اخطار رسمی در این مورد بدهد. وی افزود: دولت آمریکا عواملی چون توازن منطقه‌ای، حقوق بشر و تاثیر بر پایگاه صنایع نظامی آمریکا  را مورد توجه قرار می‌دهد.

«خالد بن سلمان»، سفیر عربستان در واشنگتن نیز هرگونه توضیح در این خصوص را رد کرد و در بیانیه‌ای گفت:‌ ریاض توافقنامه‌هایی را که در جریان سفر ترامپ امضا کرده اجرایی خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج