وزیر خارجه آمریکا از سوی برخی از اعضای وزارتخانه تحت امر خود، به نقض قانون ممانعت کشورهای خارجی از کودک‎سربازگیری متهم شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، ده‌ها نفر از مقامات وزارت خارجه آمریکا در اقدامی کم‌سابقه «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور را به نقض قانونی متهم کردند که کشورهای خارجی را از به‌کارگیری کودکان در ارتش منع می‌کند.

در یادداشت محرمانه‌ای که به رؤیت خبرگزاری رویترز رسیده است، تیلرسون از بابت تصمیم ماه ژوئن خود مبنی بر حذف نام عراق، میانمار و افغانستان از لیست کشورهایی که از کودکان برای مقاصد نظامی استفاده می‌کنند؛ به نقض قانون متهم شده است.

گفتنی است عدم درج نام عراق و افغانستان در لیست مورد نظر، فرایند واگذاری کمک نظامی به این کشورها برای مبارزه با تروریسم را فراهم می‌کند حال‌آنکه کمک نظامی به میانمار که تنها با هدف کاهش نفوذ سنتی چین بر کشورهای آسیای جنوب شرقی انجام می‌گیرد با توجه به سابقه سرکوب‌گرانه دولت نایپیداو به‌ویژه در برخورد با مسلمانان روهینگیا، هیچ توجیهی ندارد.

گفته می‌شود تیلرسون تصمیم خود مبنی بر حذف این موارد از لیست کشورهایی که از کودک‌سربازها در عملیات‌های نظامی استفاده می‌کنند را علیرغم توصیه رؤسای دفاتر منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا، دفتر حقوق بشر این وزارتخانه و نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، اتخاذ کرده است.

این درحالی است که «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از تصمیم تیلرسون حمایت کرده و می‌گوید این مسئله به لحاظ تکنیکی مغایرتی با قوانین آمریکا ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج