عربستان درخواست کرده عضویت لبنان در اتحادیه عرب تا اطلاع ثانوی تعلیق شود.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روزنامه الدیار لبنان، عربستان از «احمد ابوالغیط»، دبیرکل اتحادیه عرب خواسته عضویت لبنان را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورد. ابوالغیط نیز با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در این باره گفت‌وگو کرده است. سیسی به ابوالغیط ابلاغ کرده که این موضوع در شورای اتحادیه عرب مطرح نشود. وی تماس‌های زیادی را با رهبران عربستانی خواهد گرفت چراکه اخراج لبنان از اتحادیه عرب این اتحادیه را ضعیف‌تر خواهد کرد.

در همین راستا، بغداد نیز به اتحادیه عرب هشدار داده که اگر لبنان از این اتحادیه اخراج شود عراق نیز از آن بیرون خواهد آمد. قطر نیز به این اتحادیه ابلاغ کرده که در صورت اخراج لبنان و خروج عراق، قطر نیز از این اتحادیه خارج خواهد شد.

کویت اما اعلام کرده که لبنان مرتکب هیچ گونه اقدامی علیه کشورهای عربی نشده و نباید عضویتش در این اتحادیه به حالت تعلیق درآید. کویت همواره برای توافق میان اعراب و برقراری بهترین روابط میان آن‌ها تلاش کرده و در محاصره قطر نیز مشارکت نکرده است بلکه به میانجیگری در این راستا پرداخته است. روابط کویت با لبنان دوستانه است.

تأثیرات مصاحبه سعد الحریری

مصاحبه تلویزیونی سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان شک و تردید میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور و دیگران را درباره اینکه او آزاد است و می‌تواند ریاض را ترک کند، از بین نبرد. اظهاراتش درباره اینکه به زودی به بیروت بازمی‌گردد، تأیید نشده است و شک و تردید همگان را درباره آزادی‌اش بیشتر می‌کند چراکه همچنان اسراری وجود دارند که او تنها بعد از بازگشتش به بیروت می‌تواند درباره آن صحبت کند برای همین شاخ زنی میان میشل عون از یکسو و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از سوی دیگر ادامه دارد. عون معتقد است که حریری در عربستان بازداشت است اما محمد بن سلمان به هر روشی می‌خواهد بگوید که حریری به خاطر حفظ جانش در ریاض است.

یکی از اعضای تیم ارتباطی که میشل عون تشکیل داده، اعلام کرد که تیم سعودی که حریری را بازداشت کرده به خواسته عون برای بازگشت سعد به بیروت جوابی نداده است. طرف سعودی به تأیید داخلی و بین‌المللی میشل عون توجهی ندارد و حتی بن سلمان با درخواست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای اجازه دادن به حریری جهت ترک عربستان مخالفت کرده است.

ریاض با سه روش همچنان به مقابله با لبنان که خواهان آزادی حریری است، ادامه می‌دهد. اول اینکه به حریری اجازه داد تا مصاحبه تلویزیونی را با شبکه المستقبل انجام دهد. در این مصاحبه حریری بسیار آشفته و خسته بود مخصوصا اینکه مصاحبه کننده در فصل اول مصاحبه به او گفت که من مصاحبه را قطع می‌کنم تا کمی استراحت کنی.

اما وجه دوم مجبور کردن نمایندگان فراکسیون المستقبل به کنترل اظهارات و منسجم کردن موضعی بود که از بازداشت حریری در ریاض انتقاد نمی‌کند.

وجه سوم شاید مطرح کردن مساله لبنان در نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب است که روز یکشنبه برای بررسی «مداخله» ایران در لبنان و بقیه کشورهای منطقه برگزار خواهد شد.

یک منبع دیپلماتیک عرب در بیروت اعلام کرد که هدف از درخواست عربستان برای برگزاری نشست‌فوق العاده وزارتی ناکام گذاشتن تلاش‌های سامح شکری، وزیر خارجه مصر است که به عربستان و چند کشور دیگر برای حل سریع مشکل لبنان و عربستان سفر کرده است. احمد ابوالغیط نیز سفری را به عربستان و کشورهای دیگر برای حل این مشکل آغاز کرده است. این اقدام بعد از آن صورت می‌گیرد که منابع می‌گویند، عربستان از وزرای خارجه عرب در نشست یکشنبه رسما درخواست می‌کند که عضویت لبنان در اتحادیه عرب را تعلیق کند.

کشورهای عربی مثل قطر و عراق و مغرب عربی و شاید مصر تعلیق عضویت لبنان در این اتحادیه را قبول ندارند چراکه این مساله جنگ نظامی میان ارتش و حزب الله را ایجاب می‌کند و این لبنان را نابود خواهد کرد.

متوسل شدن عربستان به اتحادیه عرب بعد از آن اتفاق افتاد که میشل عون جبران باسیل، وزیر خارجه را مأمور رفتن به اروپا و بین‌المللی کردن مساله بازداشت حریری در ریاض کرد. قرار است باسیل فردا سفرش به پاریس را آغاز کند. قرار است او با فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج