با گذشت 10 سال از کنترل حماس بر گذرگاه رفح، امروز در پی توافق طرف های فلسطینی این گذرگاه به تشکیلات خودگردان فلسطین تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، قرار است دولت وفاق ملی امروز (چهارشنبه) گذرگاه‌های نوار غزه را تحویل بگیرد. در این راستا ابتدا گذرگاه رفح به دولت وفاق ملی تحویل داده شد. این کار در چارچوب تحویل گذرگاه‌ها به تشکیلات خودگردان و فراهم کردن زمینه فعالیت دولت وفاق ملی در غزه است.

«نظمی مهنا»، رئیس هیات مرزها و گذرگاه‌ها سه‌شنبه گفته بود، این گذرگاه‌ها فردا تحویل دولت داده می‌شوند و راس ساعت هشت صبح به وقت محلی قدس این پروسه ابتدا از گذرگاه رفح آغاز خواهد شد.

منابع نیز گفتند: شب گذشته نشستی بین اداره گذرگاه‌ها در غزه و مدیر گذرگاه‌ها در تشکیلات خودگردان با حضور هیات امنیتی مصر در چارچوب اجرای آخرین تلاش‌ها برای تحویل گذرگاه‌ها برگزار شد.

«حسین الشیخ»، رئیس اداره کل امور مدنی و هیات گذرگاه‌ها و مرزها تاکید کرده بود، دولت وفاق آماده تحویل گرفتن گذرگاه‌ها به طور کامل است.

الشیخ تاکید کرده‌ بود، فعالیت مجدد گذرگاه رفح از ۱۵ نوامبر جاری آغاز خواهد شد و تلاش خواهیم کرد نیازهای لازم برای گشودن گذرگاه رفح را طبق توافقنامه گذرگاه‌ها مصوب سال ۲۰۰۵ طی دو هفته تامین کنیم.

حماس و فتح این گونه توافق کرده‌ بودند، حماس اداره غزه را نهایتا تا ابتدای دسامبر به تشکیلات خودگردان تحویل دهد.

دو طرف توافقنامه آشتی ملی را در ۱۲ اکتبر در مقر سازمان اطلاعات مصر امضا کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج