با گذشت 500 سال از اصلاحات دینی مارتین لوتر، مقامات آلمانی در کلیسای تاریخی ویتنبرگ، عظمت اصلاحات دینی و تأثیر آن بر تمدن بشری را گرامی داشتند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دویچه وله، در این مراسم رسمی بزرگداشت در کلیسای تاریخی ویتنبرگ، «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، «فرانک والتر اشتاین‌مایر»، رئیس‌جمهور، و «وولفگانگ شویبله»، رئیس پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) حضور داشتند.

آنگلا مرکل در این پانصدمین سالروز آغاز اصلاحات دینی (رفرماسیون) در سخنان خود بر «ارزش آزادی مذهب در یک جامعه‌ مدرن و باز» تأکید ورزید.

مرکل در این مراسم رسمی دولتی در ویتنبرگ گفت: «هر جا که آزادی مذهب مورد تهدید قرار می‌گیرد، جامعه نیز آسیب می‌بیند.»

او کلیساها و نهادهای دینی را فراخواند تا وارد گفت‌وگوی میان‌دینی شوند.

در این مراسم دولتی بسیاری نخست‌وزیران ایالتی و وزیران فدرال و شمار زیادی نمایندگان پارلمان بوندستاگ حضور داشتند.

«یانوش آدر»، رئیس‌جمهور مجارستان به نمایندگی از سوی کشورهایی که از اصلاحات دینی بیشترین تأثیر را پذیرفتند، پیامی را قرائت کرد.

صدراعظم آلمان با تقدیر از عمل متهورانه لوتر مبنی بر انتشار تزهایش بر در ورودی کلیسای ویتنبرگ گفت، او سنگی را غلتاند و به حرکت درآورد که «دیگر نمی‌شد مانع از حرکت آن شد و همین امر جهان را برای همیشه تغییر داد.»

مرکل افزود: اگرچه دموکراسی و حق آزادی مذهب پیامد مستقیم اصلاح‌ دینی (رفرماسیون) نبوده‌اند، زیرا که آن هنوز به شدت متأثر از قرون وسطی است، اما اصلاح‌ دینی نیروی محرکه‌ رشد قاره بود.

صدراعظم آلمان در پایان سخنان خود در مورد درسی که امروز از این حرکت تاریخی می‌توان گرفت، گفت: «آن‌کس که به تنوع آری می‌گوید، باید روادار باشد.»

شهر ویتنبرگ از روز دوشنبه ۳۰ اکتبر جشن سنتی جنبش اصلاح‌ دینی را با یک نیایش به زبان انگلیسی از سوی «کلیسای اوانجلیک لوتری آمریکا» آغاز کرده بود.

مبارزه برای آزادی بیان و ضدیت با خشونت

پیام‌آور کلیسای اوانگلیک آلمان، «مارگوت کِسمان»، به مناسبت برگزاری مراسم بزرگداشت پانصدمین سالروز انتشار اعلامیه لوتر، همگان را فراخواند با توانمندی و آشکاری با پایبندی هر چه بیشتر اعتقادات دینی خود را بیان دارند.

او گفت: «امروز در آلمان هر کس در بیان اعتقادات دینی خود آزاد است و دیگر اعلام اعتقاد دینی به ایمان مسیحی عملی قهرمانانه نیست.»

خانم کِسمان این سخنان را در مراسم نیایش در کلیسای قصر ویتنبرگ بیان داشت؛ کلیسایی که ۵۰۰ سال پیش در چنین روزی، بر اساس روایت‌ها، مارتین لوتر اعلامیه‌ ۹۵ ماده‌ای خود را علیه فساد و تباهی کلیسای آن زمان به در ورودی آن آویخت.

به گفته‌ خانم کِسمان، بزرگداشت پانصدمین سالروز اصلاح‌ دینی (رفرماسیون) که با حضور مسیحیانی از کشورهای تانزانیا، برزیل، کره، فیلیپین، مکزیک و ایالات متحده آمریکا در فضایی کاملا متفاوت برگزار می‌شود؛ آنهم برخلاف مراسم بزرگداشت در سده‌های پیشین در سال‌های ۱۹۱۷ و ۱۸۱۷، که بر حس ملی-آلمانی مبتنی بودند.

او گفت: برخلاف آن زمان که ملی‌گرایان واپس‌گرا قصد مرزبندی‌های تازه کرده بودند، «امروز به ویژه نشان از فضای دیگری است» و آن حاکی از تداوم میراث عملکرد کلیساهای اوانگلیک در آلمان شرقی است که برای «آزادگی، آزادی بیان، ضدیت با خشونت سینه سپر کرد».

خانم کسمان در سخنان خود افزود: «در یک جامعه سکولار و به طور فزاینده چنددینی، مساله بر سر پایبندی بر سر حقیقت خویشتن است، بی‌آنکه بخواهیم حقیقت دیگرانی که بدان دست یافته‌اند ‌را از ‌اعتبار ساقط سازیم.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج