یک منبع سیاسی در اقلیم کردستان اعلام کرد که در پی عدم تمدید ریاست مسعود بارزانی، عمده قدرت وی به نخست وزیر این اقلیم واگذار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، این منبع افزود: «تنها بازنده این اتفاقات مسرور پسر مسعود بارزانی و مشاور شورای امنیت کردستان عراق است.»

وی گفت: «مسعود بارزانی همانطور که دیدید هشت ماه باقی‌مانده دوره ریاستش را تمدید نکرد و کناره‌گیری کرد. کمیته حقوقی پارلمان کردستان نیز انتقال اختیارات او را به سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه قرائت کرد.»

در این راستا یک منبع سیاسی قبلا گفته بود، مسعود بارزانی به این شرط با استعفا موافقت کرد که نیچروان بارزانی در راس اقلیم قرار بگیرد. بارزانی همچنین خواستار لغو پستش از سوی پارلمان شد.

بارزانی در پیامش به پارلمان گفت، بعد از اول نوامبر دیگر در این پست نخواهد بود و ادامه حضور در این پست را نمی‌پذیرد و جایز نیست قانون ریاست اقلیم تعدیل شده یا عمر ریاست اقلیم تمدید شود.

او از پارلمان خواست تا جلسه‌ای را برای پر کردن خلأ در وظایف ریاست اقلیم برگزار کند. بارزانی گفته است در کنار ملت کردستان به عنوان یک پیشمرگ به مبارزه ادامه می‌دهد.

او در عین حال تاکید کرده بود که هدف از برگزاری همه‌پرسی حل مسالمت آمیز مشکلات با بغداد بود.

مسعود بارزانی می‌خواهد قدرت را بین بارزانی‌ها تقسیم کند

این در حالی است که «حنین القدو»، عضو ائتلاف دولت قانون، از گروه‌های شیعی در عراق درباره محتوای نامه بارزانی که در پارلمان کردستان عراق قرائت شد آن را تلاشی برای یک غیبت موقت از فضای سیاسی اقلیم دانست.

وی افزود: «ما معتقدیم مسعود بارزانی همچنان قدرت تصمیم‌گیری را در اقلیم حفظ خواهد کرد و در این راستا به دلیل نبود گروه‌های سیاسی دیگر در تصمیم‌گیری‌های مهم در کردستان به خصوص در اربیل اختیاراتش را بین بارزانی‌ها تقسیم خواهد کرد.»

القدو تاکید کرد، مسعود بارزانی مساله همه‌پرسی را بهانه قرار داد تا به طور موقت از صحنه سیاسی اقلیم خارج شود. نامه بارزانی بیشتر یک «مانور» بود.

همچنین در پی تصمیم بارزانی برای کناره‌گیری از قدرت، «بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلیس در تماس تلفنی با «حیدر العبادی»، نخست وزیر عراق تاکید کرد که نیچروان بارزانی تمایل خود را برای مذاکره با بغداد برای حل بحران اعلام کرده است.

الحیاة: کناره‌گیری بارزانی  اقدامی تاکتیکی بود

در این راستا روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة نوشت، کناره‌گیری مسعود بارزانی از قدرت و ریاست اقلیم یک «اقدام تاکتیکی» بود.

این روزنامه افزود: تصمیم حزبش که بر اکثر موسسات مالی،‌ سیاسی و امنیتی در اقلیم تسلط دارد در دست او باقی خواهد ماند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج