وزارت خارجه آمریکا فهرستی از 33 شرکت روسی مورد تحریم این کشور را منتشر کرد که اکثر آنها در زمینه تولید تجهیزات نظامی فعالیت داشته و گویای هدف قرار گرفتن صادرات تسلیحاتی روسیه است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، وزارت امور خارجه آمریکا فهرستی از شرکت های روسی که داشتن هر نوع ارتباط تجاری با آنها ممنوع اعلام شده را منتشر کرد.

این فهرست دقیقا مشابه فهرستی است که روز جمعه روزنامه «نیویورک تایمز» اعلام کرده بود و در آن اسامی 33 شرکت و موسسه روسی آمده است که معروفترین آنها شامل: شرکتهای «کلاشینکوف»، «ایژماش»، «توچولف»، «آلماز-آنتی»، «راس ابارون اکسپورت»، «راس تک»، «میگ»، «آبارون پروم»، کارخانه مکانیکی ایژمسکی، کارخانه اورال واگن، کارخانه بالگردسازی روسیه و غیره ... است.

علاوه بر این، در این فهرست سرویس فدرال امنیت روسیه، سرویس اطلاعات خارجی روسیه و اداره مرکزی ستادکل نیروهای مسلح روسیه نیز قرار گرفته اند.

پیش از این، "هدر نائورت" سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که فهرستی از افراد و شرکت های روسی که ممکن است مورد تحریم قرار بگیرند، مورد تایید "رکس تیلرسون" قرار گرفته و به کنگره آمریکا تحویل داده شده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعتراف کرد که رژیم تشدید تحریمهای آمریکا علیه روسیه فروش تسلیحات و فناوریهای نظامی این کشور، توسعه صنایع دفاع و بخشهای مربوط به گسترش توانایی مالی دولت روسیه را هدف قرار داده و دلیل آن هم ممانعت از گسترش مسابقه تسلیحاتی و همچنین مجبور کردن مسکو برای ادامه مذاکرات برای حل و فصل بحران اوکراین و تغییر سیاست خویش در این زمینه است.

روسیه از تشدید تحریم‌های آمریکا نمی‌ترسد

"آناتولی آنتونوف" سفیر آمریکا در واشنگتن در واکنش به انتشار فهرست جدید تحریمها علیه کشورش، گفت: «روسیه از این تحریمها هیچ ترسی ندارد. همه این اقدامات برای اعمال فشار بر مسکو و بر رئیس جمهوری روسیه است، ولی همه آنها شکست خورده و بی فایده هستند.»

وحشت آمریکا از توسعه فروش موشک‌های «اس-400»

"آلکسی پوشکوف" سناتور معروف روس هم در تفسیر این اقدام آمریکا گفت که آمریکا بشدت از توسعه امکانات روسیه برای فروش سامانه های دفاع ضدهوایی «اس-400» به متحدانش می ترسد و به همین دلیل هم دقیقا شرکتها و صنایع نظامی روسیه هدف تحریمهای جدید آمریکا قرار گرفته اند.

به گفته این سناتور، تحریمها نه تنها سلاحی سیاسی در دست آمریکاست، بلکه ابزاری برای رقابت با روسیه در جنگ اقتصادی است و به همین دلیل شرکتهای نظامی روسی را هدف قرار داده تا بازار تسلیحاتی جهان را برای خود آمریکایی‌ها حفظ کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج