نخست وزیر استرالیا وزیر خارجه این کشور را به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز ، در پی تشدید بحران سیاسی در استرالیا بر سر تابعیت دوگانه برخی از سیاستمداران، ملکلم ترنبال نخست وزیر استرالیا امروز شنبه تصمیم گرفت تا جولیه بیشاپ وزیر خارجه را به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب کند.

بحران سیاسی در استرالیا موجب شده است تا دولت ترنبال اکثریت در پارلمان را از دست بدهد.

نخست وزیر استرالیا همچنین سفر خود به اسرائیل را به تعویق انداخته و نشست فوق العاده کابینه را برگزار کرده است. تحولات سیاسی استرالیا در شرایطی است که دادگاه عالی این کشور روز جمعه با صدور حکمی اعلام کرده است که بارنابی جویس معاون نخست وزیر و چهار نماینده دیگر باید به خاطر داشتن تابعیت دوگانه از پارلمان اخراج شوند.

تصمیم شوکه کننده دادگاه عالی استرالیا موجب شده است تا دولت اکثریت شکننده خود در پارلمان را از دست بدهد. این مساله موجب کاهش ارزش دلار استرالیا نیز شده است.

حزب مخالف کارگر استرالیا نیز اعلام کرده است که کلیه تصمیماتی که توسط جویس از انتخابات سال گذشته تاکنون گرفته شده است را به چالش خواهد کشید.

ترنبال گفته است که سمت معاون نخست وزیر استرالیا تا پس از برگزاری انتخابات 2 دسامبر و معرفی جانشین جویس، خالی خواهد بود.

قرار است جولیه بیشاپ که از حزب لیبرال است به عنوان نخست وزیر موقت استرالیا در زمانی که ترنبال به اسرائیل سفر می کند، فعالیت داشته باشد. ترنبال دوشنبه به سرزمین های اشغالی سفر خواهد کرد که 3 روز از برنامه قبلی عقب تر خواهد بود.

ترنبال اکنون تحت فشار زیادی قرار دارد چرا که قبلا درخواست مخالفان برای برکناری جویس را رد کرده بود. جویس تابعیت نیوزلندی نیز دارد.

ترنبال بر این باور است که برداشت دادگاه عالی استرالیا از قانون اساسی، بسیار سختگیرانه بوده و وی قصد دارد مساله تغییر قانون اساسی را مطرح کند. وی به این مساله اشاره کرده است که بیش از نیمی از جمعیت 24 میلیون نفری استرالیا یا در خارج این کشور متولد شده اند یا والدین آنها در خارج استرالیا به دنیا آمده اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج