در پی مداخله اردوغان در امور شهرداری های چند شهر و واداشتن چند شهردار از حزب عدالت و توسعه به استعفا، رهبر اپوزیسیون ترکیه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شهرداری ها شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه حریت، «کمال قلیچداراوغلو»، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه اعلام کرد: «معنی ندارد که ۱۷ ماه منتظر بمانیم، اجازه ندهیم که دموکراسی سلاخی شود، بیایید انتخابات را اکنون برگزار کنیم.»

وی با اعلام حمایت کامل این حزب اپوزیسیون از برگزاری انتخابات زودتر از سال ۲۰۱۹ خطاب به رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه اعلام کرد: «من به صراحت شما را به چالش می کشانم. بیایید ببینیم چه کسی از انتخابات فرار می‌کند.»

پس از اجرای اصلاحات قانون اساسی ترکیه، قرار بود انتخابات محلی در ماه مارس ۲۰۱۹ برگزار شده و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در نوامبر همان سال برگزار شود.

این در خواست قلیچداراوغلو پس از در خواست رجب طیب اردوغان مبنی بر استعفای برخی از شهرداران حزب عدالت و توسعه مطرح شد. شهرداران استانبول، بورسا، دوزجه، نیقده در حال حاضر پس از درخواست اردوغان استعفا داده‌اند. در این میان «ملیح گوکچک»، شهردار آنکارا اعلام کرده است که در ۲۸ اکتبر استعفا می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج