مقامات دو کشور میانمار و بنگلادش برای همکاری جهت بازگرداندن مسلمانان روهنیگیایی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، این تعهد برای همکاری میان دو کشور بدون ذکر جزئیات مطرح شده است.

روابط میان میانمار و بنگلادش در پی خشونت ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی و آواره و روان شدنشان به سمت بنگلادش رو به وخامت گذاشته است.

از آغاز عملیات ارتش میانمار در استان راخین در ۲۵ اوت سال جاری میلادی بیش از ۶۰۰ هزار مسلمان روهینگیایی از این کشور گریخته و به بنگلادش رفته‌اند.

این مساله باعث شده تا بنگلادش که خود یکی از کشورهای فقیر در آسیا است با بحران کمک‌های بشری به این آوارگان دچار شود.

دولت داکا و سازمان ملل، ارتش میانمار را به پاکسازی قومیتی متهم کرده و خواستار بازگشت کامل این مسلمانان آواره شده‌اند که اکنون در کمپ‌های موقتی در بنگلادش مستقرند.

واشنگتن نیز به دنبال اعمال فشار و تحریم علیه مقام‌های ارتش میانمار دخیل در این خشونت‌هاست.

وزارت کشور بنگلادش پس از گفت‌وگوها در میانمار که روز سه شنبه صورت گرفت، اعلام کرد: دولت میانمار توافق کرده تا به بیرون راندن مسلمانان روهینگیایی خاتمه دهد و راه را برای بازگرداندن آنها به کشور مهیا کند.

این وزارتخانه در ادامه آورده است: میانمار توافق کرده تا به بی خانمانی میانماری‌ها پایان دهد و راه را برای بازگشت عادی آنها به کشورشان هموار کند.

اما دولت میانمار اعلام کرده که تنها با تایید هویت روهینگیایی‌هایی که دارای ریشه‌هایی در میانمار باشند، اجازه ورود و بازگشت آنها به کشور را می‌دهد.

یکی از اعضای کشور میانمار گفت: نمی‌دانیم که چه زمان می‌توانیم این افراد را به کشور بازگردانیم و آماده بازگشت آنها باشیم.

پیشتر دولت میانمار گفته بود که روهینگیایی‌هایی که با شبه نظامیان مرتبط هستند نمی‌توانند به کشور بازگردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج