اپوزیسیون اقلیم کردستان امروز با صدور بیانیه مشترکی برای حل بحران و گفت و گو با بغداد شد. یکی از خواسته های این بیانیه حذف پست ریاست اقلیم است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، در حالی که امروز حکومت اقلیم کردستان از تعلیق نتایج همه پرسی استقلال خبر داد، سه حزب اپوزیسیون این کابینه با صدور بیانیه مشترکی خواستار حل سریع مشکلات براساس 5 اصل شد.

احزاب جنبش تغییر، جماعت اسلامی کردستان و نیز ائتلاف هم پیمانی برای دموکراسی به ریاست برهم صالح، با هدف رویارویی با بحران ها، شکست و فاجعه سیاسی و نظامی در کردستان، همچنین حفظ دستاوردها و تصحیح مسیر سیاسی و راه حل عادی سازی شرایط در طوزخرماتو، کرکوک و مناطق مورد منازعه خواستار اقدام سریع شدند. مفاد این بیانیه عبارت است از:

  1. موجودیت اقلیم کردستان و وحدت مردم کردستان حفظ شود و مردم این منطقه را از خطرات جنگ داخلی و اختلافات فی مابین نجات بدهیم.
  2. همراه با احزاب و گروهای سیاسی کردستان در راستای تشکیل دولت موقت از طریق پارلمان با هدف انجام وظیفه اساسی یعنی اداره پرونده گفتگوی همه جانبه با دولت فدرال عراق و آماده سازی برای برگزاری انتخاباتی پاک و بدون جعل و تخلف با نظارت سازمان های خارجی و ویژه تلاش خواهیم کرد. در همین چارچوب برای اتمام نسخه قانون اساسی به نحوی که نظام پارلمان مبنای آن قرار بگیرد و برگزاری همه ‌پرسی در آن خصوص، تهیه برنامه و طرح های مناسب جهت اصلاح شرایط معیشتی مردم تلاش شود.
  3. تعامل با دولت عراق با مناطق مورد منازعه بر مبنای قانون اساسی کشور باشد و در راستای عادی سازی شرایط آن مناطق و بازگشت آواره ها به اماکن سابق خود تلاش نماید.
  4. منصب ریاست اقلیم کردستان منحل شود و اختیارات آن بر اساس قانون به نهادهای ذیربط واگذار گردد.
  5. منبع کلیه تصمیم گیری ها و قانون گذاری ها پارلمان اقلیم کردستان باشد و هیچ مقام و منصبی بالاتر از پارلمان نباشد.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج