وزیر خارجه عربستان سعودی در نشست اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس» حاضر شده و سخنرانی کرده است. او در این سخنرانی بار دیگر از راهبرد جدید ترامپئ علیه ایران استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، اندیشکده «چتم هاوس» امروز میزبان وزیر خارجه عربستان سعودی است و او طبق عادت همیشگی خود، از تریبون این نشست اظهارات ضد ایرانی خود را تکرار کرده است.

در ابتدای نشست، مجری از عادل الجبیر سوال کرد: «آیا عربستان سعودی از موضع و راهبرد دونالد ترامپ در قبال ایران حمایت می‌کنید؟»

وزیر خارجه عربستان سعودی جواب داد: «ما (از این راهبرد) کاملا حمایت می‌کنیم. ایرانی‌ها باید بفهمند که اوضاع نمی‌تواند مثل قبل باشد و آنها نمی‌توانند مثل قبل رفتار کنند».

الجبیر در همین نشست ادعاهایی درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد و مدعی شد: «اگر ما بتوانیم حصول ایرانی‌ها به توانمندی‌های اتمی را متوقف کنیم، ما راهی طولانی را برای موضوع منع گسترش سلاح‌های اتمی طی خواهیم کرد».

مقام ارشد سعودی همچنین مدعی شد: «ایران با سوء استفاده از منابع به دست آورده (ناشی از برجام) برای تامین مالی اقدامات شرورانه خود در منطقه استفاده کرد».

وی درباره مواضع ایران در عراق هم ادعاهای بی اساسی مطرح کرد.

الجبیر مدعی شد: «منافع عربستان سعودی در عراق این است که به عراق کمک کند (اما) ایران خواهان تسلط و غلبه کردن بر عراق است».

وی همچنین درباره بحران دیپلماتیک قطر گفت: «حل مناقشه قطر، کاملا به این کشور بستگی دارد. ما مخالف حمایت از تروریسم، بی‌ثبات کردن منطقه و دخالت در امور همسایگان هستیم. »

الجبیر افزود: «ما مسئله‌‌ای داشتیم و به آن اعتراف کردیم و داریم آن را حل می‌کنیم. ما افراط‌گرایی و ترویج تفکرات افراطی را تحمل نمی‌کنیم. ما با افرادی که این تفکرات را ترویج می‌کنند، برخورد می کنیم.»

او گفت: «ما قطر را محاصره نکرده‌ایم. نه هواپیماهای ما بر فراز آسمان آنهاست، نه کشتیهای جنگی ما آنها را محاصره کرده‌اند. ما آنها را بایکوت کرده‌ایم. تا وقتی رفتارشان تغییر نکند، وضع عوض نمی شود.»

او در نهایت اعلام کرد: «اگر بتوانیم رفتار قطر را تغییر دهیم، شورای همکاری خلیج [فارس] آنقدر قوی میشود که میتوانیم نه فقط با ایران، بلکه با افراط‌گرایی نیز مقابله کنیم.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج