نخست وزیر عراق در دیدار با وزیر خارجه آمریکا از نیروهای بسیج مردمی این کشور دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، «رکس تیلرسون»، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفرش به عراق، با «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر این کشور دیدار کرد.

نخست‌وزیر عراق در جریان این دیدار گفت که از نقش ایران در روند مبارزه با داعش در کشورش حمایت می‌کند.

العبادی تصریح کرد که نیروهای حشد الشعبی بخشی از نهادهای عراق هستند و این اتهام که این نیروها در نبردی نیابتی برای ایران فعالیت می‌کنند، صحت ندارد.

وی افزود: مبارزان حشد الشعبی باید تشویق شوند زیرا آنها امید کشور و منطقه هستند.

در همین حال، تیلرسون از عراق خواسته است که فعالیت نیروهای تحت حمایت ایران را متوقف کند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از دولت عراق و اقلیم کردستان خواست که مناقشات خود را بر سر استقلال اقلیم و مناطق مورد مناقشه از طریق مذاکره حل و فصل کنند.

وی خاطرنشان کرد: «ما نگران و اندکی ناراحت هستیم. ما دوستانی در بغداد و دوستانی در اربیل داریم و همه جناح‌ها را به این سمت تشویق می‌کنیم که وارد مذاکره شوند و تمامی اختلاف‌ها حل و فصل شود.»

در این راستا حاکم الزاملی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق گفت: «تمامی نیروهای عراقی که با داعش می‌جنگندند عراقی هستند و هیچ نیروی ایرانی در خاک عراق نیست.»

وی افزود: «برخی کشورها می‌خواهند وجهه و حاکمیت عراق درباره حضور شبه‌نظامیان وابسته به ایران را خراب کنند و ما متاسفیم که برخی شخصیت‌های سیاسی در اقلیم این اظهارات را مطرح می‌کنند.»

الزاملی تاکید کرد: «نیروهایی که با داعش می‌جنگند عراقی هستند و تمامی مشاوران خارجی که از دولت عراق کمک می‌کنند بعد از پایان جنگ عراق از کشور خارج خواهند شد.»

از سوی دیگر، «قیس خزعلی»، دبیرکل عصائب اهل الحق نیز از وزیر خارجه آمریکا خواست نیروهایش را بعد از پایان بهانه حضور داعش از کشور خارج کند.

وی ادامه داد: «این نیروها باید فوری کشور را ترک کنند.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج