وزیر دفاع ژاپن در گفت‌وگو با همتایان آمریکایی‌ و کره‌ جنوبی‌اش اعلام کرد: تهدید ناشی از کره شمالی به سطحی بحرانی و قریب‌الوقوع رسیده و آمریکا، ژاپن و کره‌ جنوبی باید به این مساله رسیدگی کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، ایتسو نوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن در مذاکراتی در فیلیپین اعلام کرد: تهدید ناشی از کره شمالی به سطح بی‌سابقه، بحرانی و قریب‌الوقوع رسیده است. ما باید این تهدیدات را جدی گرفته و به آن رسیدگی کنیم.

اظهارات اونودرا نشان دهنده نگرانی عمیق توکیو بعد از آزمایشات تسلیحاتی کره شمالی از جمله پرتاب موشک به سمت آب‌های ژاپن است.

وزیر دفاع ژاپن با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و سانگ یانگ مو، وزیر دفاع کره‌ جنوبی در حاشیه اجلاس وزرای دفاع کشورهای آسه‌آن در فیلیپین با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

همچنین وزیر دفاع کره‌ جنوبی اعلام کرد که رفتار تحریک آمیز کره شمالی بدتر و بدتر می‌شود.

در این میان ماتیس نیز اعلام کرد که آزمایشات تسلیحاتی کره شمالی منطقه و امنیت جهانی را تهدید می‌کند.

ماتیس سفر یک هفته خود را به این منطقه از روز دوشنبه آغاز کرد.

وی به دنبال گفت‌وگو با کشورهای منطقه درباره بحران کره شمالی و یافتن برون رفت صلح آمیز در این باره است.

ماتیس پیش از شرکت در این نشست سه جانبه اعلام کرده بود که محور مذاکرات حفظ ثبات و صلح خواهد بود.

این اظهارات در حالی بیان شده است که جیمی کارتر، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا چندی قبل اعلام کرد که وی علاقه‌مند است که به کره شمالی سفر کرده و برای حل بحران شبه جزیره کره میانجی‌گری کند.

ماتیس در ابتدای سفر خود به آسیا در اجلاس وزرای دفاع کشورهای آسه‌آن در فیلیپین شرکت کرد.

وزرای دفاع کشورهای آسه‌آن در یک بیانیه مشترک درباره برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی ابراز نگرانی عمیق کرده و از این کشور خواستند که به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده و مذاکرات را از سر گیرد.

سفر ماتیس پیش از اولین سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به آسیا شامل چین در ماه آینده میلادی انجام می‌گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج