رهبر اپوزیسیون روسیه قرار است امروز (یکشنبه) پس از یک دوره حبس ۲۰ روزه به منظور سازماندهی اعتراضات علیه رئیس‌جمهور این کشور از زندان آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، وادیم کوبزف، وکیل الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه گفت: ناوالنی که تمایل خود را برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده قرار است امروز آزاد شود.

ناوالنی در زندانی در غرب مسکو محبوس است اما ممکن است پلیس همانند گذشته وی را در مکان دیگری آزاد کند تا به نوعی از توجه رسانه‌ها بگریزد.

در زمانی که ناوالنی در زندان به سر می‌برد، کسنیا سوبچاک، هنرمند روسی و دختر مشاور پیشین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را اعلام کرد و باعث شد تا این رقابت‌های انتخاباتی داغ شود.

ناوالنی قرار است اواخر روز یکشنبه در شهر آستاراخان در یک راهپیمایی قانونی در یکی از پارک‌های این شهر با طرفداران خود دیدار کند. این راهپیمایی برای ساعت ۱۴ به وقت گرینویچ برنامه‌ریزی شده است.

کیرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به طرفداران این رهبر اپوزیسیون در شهر آستاراخان واقع در ۱۳۰۰ کیلومتری جنوب شرق مسکو گفت: ناوالنی مستقیم به سمت شما خواهد آمد.

ناوالنی ۴۱ ساله در دسامبر سال گذشته به صورت غیررسمی درخواست خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آتی روسیه را اعلام کرد و از آن زمان دفاتر مربوط به کمپین‌های انتخاباتی را افتتاح کرده و راهپیمایی‌هایی در سراسر این کشور برای جلب طرفداران بیشتر به راه انداخته است.

اوایل سال جاری میلادی ناوالنی به خاطر سازمان‌دهی اعتراضات غیرقانونی ضد پوتین به ۱۵ روز و ۲۵ روز حبس محکوم شد.

در دوره حبس ناوالنی طرفدارانش همزمان با سالروز تولد پوتین در تاریخ هفت اکتبر راهپیمایی‌هایی را برگزار کرده که در جریان آن بیش از ۲۷۰ تن بازداشت شدند.

رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری روسیه هنوز به صورت رسمی آغاز نشده و پوتین نیز هنوز تمایل خود برای مشارکت در این انتخابات را اعلام نکرده است. با این حال به شدت انتظار می‌رود که پوتین در این انتخابات پیروز شود و تا سال ۲۰۲۴ میلادی در راس قدرت باقی بماند.

در همین حال مقامات انتخاباتی نیز اعلام کرده‌اند که مجازات تعلیقی ناوالنی به خاطر کلاهبرداری باعث می‌شود تا وی تا سال ۲۰۲۸ شرایط لازم برای نامزد شدن در انتخابات را نداشته باشد اما سوبچاک متعهد شده تا از درخواست ناوالنی برای نامزدی در این انتخابات حمایت کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج