عفو بین الملل امروز به دلیل کشتار صدها مسلمان روهینگیایی خواهان تحریم تسلیحاتی و محکومیت کیفری سران میانمار به دلیل جنایت علیه بشریت شد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیش از 580 هزار آواره روهینگیایی از 25 اوت سال جاری میلادی و در پی عملیات نظامی دولت میانمار علیه شبه‌نظامیان روهینگیایی در ایالت راخین، به بنگلادش گریخته‌اند.

دولت میانمار گفته است که تنها به حملات شبه‌نظامیان پاسخ داده اما سازمان ملل و سایر نهادهای حقوق بشری این واکنش را نامناسب اعلام کرده‌اند.

تداوم آوارگی مسلمانان روهینگیایی به بنگلادش و نواحی اطراف به یک بحران بشری گسترده بدل شده و محکومیت شدید بین‌المللی را برای میانمار در پی داشته است.

عفو بین‌الملل براساس مصاحبه با بیش از 120 آواره روهینگیایی اعلام کرده دست‌کم صدها تن در جریان حملات نیروهای امنیتی که روستاهای روهینگیایی نشین در راخین را محاصره کرده‌اند، کشته شده‌اند که اکثرا هنگام فرار کردن به ضرب گلوله نیروهای امنیتی از پای در آمده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است: «در برخی از روستاها زنان و دختران مورد تجاوز قرار گرفته یا هدف حملات جنسی بوده‌اند.»

«متیو ولز»، محقق امور بحران در عفو بین‌الملل که چندین هفته در مرز میانمار بنگلادش اقامت داشته اعلام کرد: ما به دنبال انتشار گزارش دیگری در ماه‌های آتی برای بررسی مسئولیت‌های کیفری افراد دخیل در جنایات علیه مسلمانان روهینگیا به ویژه فرماندهان و عاملان تجاوزها هستیم.

وی ادامه داد: تصاویر ماهواره‌ای به همراه گفته‌های شاهدان نشان می‌دهد خانه‌ها و مساجد روهینگیاییها کاملا سوخته و با خاک یکسان شده است اما مناطقی که غیر روهینجایی هستند کاملا دست نخورده باقی مانده‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل همچنین آمده است: حداقل 288 دهکده متعلق به روهینگیاییها کاملا و یا بطور وسیعی نابود شده و سوخته‌اند. بسیاری از ساختمان‌ها تخریب شده‌اند آن هم درست بعد از زمانی که مقام‌های برمه مدعی شدند دیگر «عملیات پاک سازی» انجام نخواهد شد.

عفو بین‌الملل در ادامه گزارش خود آورده است: حالا زمان آن رسیده تا جامعه بین‌الملل به مقابله با این جنایات علیه مسلمانان روهینگیا بپردازد و اقدامی برای پایان دادن به خشونت‌هایی دست بزند که باعث آوارگی بیش از نیمی از جمعیت مسلمانان از میانمار شده است.

«فیل رابرتسون»، معاون مدیر امور آسیای عفو بین‌الملل می گویدک تازه‌ترین تصاویر ماهواره‌ای به خوبی ثابت می‌کند چرا نیم میلیون روهینگیایی فقط ظرف چهار هفته به بنگلادش گریختند. ارتش برمه صدها دهکده روهینجاها را تخریب کرده کشتار و قتل و تجاوز و دیگر جنایت‌ها علیه بشریت را صورت داده و روهینجاها را برای حفظ جانشان مجبور به فرار کرده است.  

وی ادامه داده است: «تصاویر شوکه کننده از تخریب‌ها در برمه و کمپ‌های آوارگان در بنگلادش دو روی یک سکه از فاجعه انسانی وارد شده بر روهینگیاییهاست. دولت‌ها باید برای خاتمه دادن به سوء رفتارها علیه مردم روهینجا اعمال فشار کنند و اطمینان یابند که کمک‌های انسانی به دست نیازمندان می‌رسد.»

این سازمان همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تحریم‌هایی را علیه برمه اعمال کرده و برخی سران نظامی این کشور که گفته می‌شود مسئول این جنایات هستند را در لیست تحریم‌ها قرار دهد

در همین حال صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) نیز روز سه‌شنبه هشدار داد که قریب به 60 درصد از آوارگان روهینگیایی را کودکان تشکیل می‌دهند و بدون کمک مالی سریع نمی‌توان به تامین امنیت و حفاظت از آنها پرداخت.

در حال حاضر یونیسف تنها هفت درصد از 76 میلیون دلار کمکی را که لازم دارد، دریافت کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج