رئیس جمهور روسیه شب گذشته قانون منع همکاری علمی و فنی با کره شمالی در مسائل هسته ای و موشکی را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه اینترنتی «آر.ب.کا»، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه شب گذشته حکمی را امضا کرد که اقدامات جدید محدودکننده‌ای را در قبال کره شمالی در نظر گرفته است.

همزمان با صدور این حکم، اتحادیه اروپا نیز تحریم های خود علیه کره شمالی را تشدید کرد.

در حکم رئیس جمهوری روسیه تاکید شده است که هر نوع همکاری علمی-فنی با کره شمالی که «می تواند در توسعه برنامه های ممنوع شده برای این کشور کمک کند» متوقف گردد و در عین حال فهرست افراد حقیقی و حقوقی کره شمالی که پیش از این مورد تحریم قرار گرفته بودند نیز گسترش یافته است. اسامی 11 نفر از مقامات بلندپایه و 10 شرکت و بانک کره شمالی در این فهرست گنجانده شده است.

علاوه بر این، در این سند فهرستی از کالاها و تجهیزاتی نیز نام برده شده است که ارسال آنها به کره شمالی ممنوع اعلام شده – همه آنها محصولاتی هستند که ممکن است در برنامه های موشکی- هسته‌ای و یا ساخت تسلیحات شیمیایی و میکروبی این کشور مورد استفاده قرار بگیرند.

حکم پوتین پاسخ به قطعنامه شماره 2321 شورای امنیت سازمان ملل مربوط به تاریخ 30 نوامبر سال 2016 است که با اکثریت قاطع آراء آزمایشات هسته‌ای و موشکی کره شمالی محکوم و از همه کشورها خواسته شده بود تا هر نوع همکاری در این زمینه ها را با پیونگ یانگ متوقف کنند.

البته نایب رئیس شورای عالی مردمی (پارلمان) کره شمالی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی اجلاس بین المجالس در سنت پترزبورگ روسیه بسر می برد، ضمن ابراز تاسف از چنین تصمیمی از سوی مسکو، تاکید کرد که این اقدامات تاثیری بر عزم مقامات پیونگ یانگ برای تقویت توان هسته‌ای این کشور نخواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج