نخست وزیر ضمن درخواست عمل به وظایف قانونی از نیروهای پیشمرگ اعلام کرد که امنیت کرکوک را تضمین می کند.

 به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز، «حیدر العبادی»، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای امروز تاکید کرد، نیروهای پیشمرگ‌ باید به وظایف خود در چارچوب فرماندهی نیروهای فدرال عمل کنند. ما از نیروهای پیشمرگ می‌خواهیم تحت رهبری دولت فدرال به عنوان اینکه بخشی از نیروهای مسلح کشور هستند، به وظایف‌شان عمل کنند.

وی تصریح کرد: «ما به کردستان و کرکوک این اطمینان را می‌دهیم که بر امنیت و حفظ جان ساکنان کرکوک تاکید داریم.»

نخست وزیر عراق تاکید کرد: «وظیفه من انجام امور بر اساس قانون اساسی و در جهت خدمت به شهروندان و حمایت از وحدت کشور است که در معرض خطر تقسیم قرار گرفته است. ما زمانی با این خطر روبه‌رو شده‌ایم که در حال جنگ موجودیتی با تروریست‌ها هستیم.»

وی افزود: «ما تلاش کردیم مقامات اقلیم را از برگزاری همه‌پرسی و نقض قانون اساسی بازداشته و متمرکز بر مبارزه  با داعش کنیم اما گوش شنوا نیافتیم. سپس خواستار لغو نتایج همه‌پرسی شدیم و فایده‌ای نداشت. ما برای آنها روشن کردیم که عراق در معرض خطر قرار می‌گیرد اما آنها منافع شخصی و حزبی خود را بر منافع ملی عراق و کردها و بقیه طوایف ترجیح دادند.»

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد، آنها از قانون اساسی فراتر رفته و از اجماع و شراکت ملی عبور کردند و حتی به مخالفت جهانی با همه‌پرسی بی‌توجه بودند.

وی به ساکنان کردستان و کرکوک این اطمینان را داد که به حفظ جان و منافع آنها اهمیت می‌دهد و تنها براساس وظایف خود طبق قانون اساسی عمل می‌کند و معتقد است ثروت ملی در این شهر را باید حفظ کند.

العبادی از ساکنان عراق خواست با نیروهای مسلح متعهد به انجام وظایف‌شان همکاری کنند چرا که این نیروها در جهت حفظ جان آنها و تاسیسات دولت عمل می‌کنند.

نخست وزیر عراق از تمامی کارمندان دولتی در کرکوک خواست به محل کار خود بازگشته به وظایف‌شان عمل کنند.

او از پلیس فدرال و سازمان اطلاعاتی در کرکوک نیز خواست به حمایت از جان غیرنظامیان و اموال آنها توجه داشته باشند.

حیدر العبادی پس از آغاز درگیری‌هایی مسلحانه میان پیشمرگ‌ها و نیروهای عراقی در جنوب کرکوک، صبح امروز به نیروهای امنیتی دستور داده بود با همکاری نیروهای استان کرکوک و پیشمرگ‌ها امنیت را در این استان برقرار کنند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز امروز از کنترل نیروهای عراقی بر برخی مناطق استان کرکوک خبر داد و تاکید کرد، این یگان‌های امنیتی به پیشروی خود در این استان ادامه می‌دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج