حزب سوسیال دموکرات آلمان سه هفته پس از کسب بدترین نتایج پس از جنگ جهانی دوم در انتخابات سراسری آلمان، موفق شد با پیروزی در ایالت ساکسونی سفلی تا حدودی جبران مافات کند.

به گزارش خبرگزاری موج، شش میلیون و یکصد هزار نفر فراخوانده شده بودند که روز یکشنبه (۱۵ اکتبر/۲۳ مهر) در انتخابات ایالتی ساکسونی آلمان آرای خود را به صندوق‌ها بیندازند. بیش از ۵۳ درصد دارندگان حق رای در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

نخستین شمارش‌های ‌آرا حاکی از آن است که حزب سوسیال دموکرات آلمان با ۳ /۳۷ درصد، نیرومندترین حزب در ایالت ساکسونی آلمان است. سوسیال دموکرات‌ها با این پیروزی توانستند تا حدودی بر زخم شکست خود در انتخابات سراسری آلمان التیام بگذارند. البته کار آنها برای تشکیل دولت ائتلافی آینده در این ایالت هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

پس از آن حزب دموکرات مسیحی آلمان، متعلق به آنگلا مرکل صدراعظم این کشور با ۴ /۳۳ درصد آرا قرار دارد. به‌رغم این ناکامی، این حزب به شرکت در دولت ائتلافی آینده در این ایالت امیدوار است و ممکن است بتواند در ائتلافی موسوم به «جامائیکا» با احزاب سبز و لیبرال دولت ائتلافی را تشکیل دهد.

در انتخابات امروز حزب سبزها ۹ /۸ درصد آرا، حزب لیبرال ۴ /۷ درصد و حزب راست پوپولیست «آلترناتیو برای آلمان» ۶/۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند. حزب چپ‌های آلمان نتوانسته در این انتخابات از مانع پنج درصدی عبور کند و احتمالا در ترکیب پارلمان آینده حضور نخواهد داشت.

در آستانه‌ی برگزاری انتخابات، همه‌ی نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی رقابتی شانه به شانه خواهند داشت. کاندیدای هر دو حزب از مردم خواسته بودند به پای صندوق‌ها بروند و رای بدهند، زیرا «دموکراسی در آلمان به شهروندان فعال نیازمند است.»

نکته‌ دیگری که این انتخابات را جالب می‌کرد، میزان آرایی بود که حزب راست پوپولیست آلترناتیو برای آلمان به دست می‌آورد. این حزب توانست در انتخابات سراسری آلمان در تاریخ ۲۴ سپتامبر سال جاری ۶ /۱۲ درصد آرا را از آن خود کند و در انتخابات امروز هم با عبور از مانع پنج درصدی توانست وارد پارلمان ایالتی شود.

گفتنی است که انتخابات ایالتی ساکسونی ابتدا قرار بود در اوایل سال ۲۰۱۸ برگزار شود اما از آنجا که یک نماینده‌ی حزب سبزها در این ایالت صفوف این حزب را ترک کرده و به حزب دموکرات مسیحی آلمان پیوسته بود، ائتلاف شکننده‌ دو حزب سوسیال دموکرات و سبزها در پارلمان ایالتی از اکثریت افتاده و انتخابات زودهنگام را ناگزیر کرده بود.

نکته‌ دیگر به ائتلاف آینده در این ایالت مربوط است. پرسش اصلی این است که کدام یک از دو حزب بزرگ قادر خواهد بود با دو حزب کوچک‌تر سبزها و لیبرال‌ها دولت ایالتی آینده را تشکیل دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج