یک روزنامه فرانسوی به شدت از قوانین بازداشت اداری رژیم صهیونیستی انتقاد کرد و این بازداشت‌ها را زمینه ساز شکل گیری "گوانتاناموی اسرائیلی" دانست که از ۷۰ سال پیش تاکنون اجرا می‌شوند و در جهان متمدن کنونی بی‌سابقه هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه "اوریان ۲۱" فرانسه از اجرای چنین قوانینی از سوی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان ابراز تعجب کرد و نوشت، زمانی خود یهودیان در زمان اشغال فلسطین توسط بریتانیا در معرض چنین اقداماتی قرار داشتند و از این اقدامات به عنوان "نقض آشکار مبانی ااسی مشروعیت و عدالت" یاد می‌کردند.

این روزنامه در همین راستا، بازداشت "صلاح حموری" شهروند فرانسوی فلسطینی الاصل در ماه اوت گذشته را با بازداشت "اسحاق شامیر" و "مناحیم بگین" قبل از سال ۱۹۴۸ (زمان اشغال فلسطین) مقایسه کرده است که از سوی یهودیان فلسطین محکوم شد.

روزنامه "اوریان ۲۱" با اشاره به بازداشت بدون تفهیم اتهام فلسطینیان توسط نظامیان صهیونیستی و عدم ارائه هر گونه اطلاعات به وکلای مدافع این افراد افزوده است که اسرائیلی‌ها همچنان از حموری باجگیری می‌کنند؛ به طوری که همسر وی که ششمین ماه بارداری خود را پشت سر می‌گذاشت، پس از آزادی در قالب مبادله وفاداری به آزادگان یا "مبادله شلیط" در سال ۲۰۱۱، تبعید شده است.

طبق گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، بر اساس آمارهای دسامبر سال ۲۰۱۲ تشکیلات خودگردان فلسطین، رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۷ تاکنون نزدیک به ۱۰۰۰ فلسطینی را به صورت بازداشت اداری در زندان‌های خود نگه داشته است. "حاتم قفیشه" از نمایندگان پارلمانی جنبش حماس با ۱۱ سال و هفت ماه بازداشت ادار ی بیشترین مدت بازداشت اداری را سپری کرده است. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج