برخی از مسوولان اقلیم کردستان عراق، مدعی شدند اخیراً بغداد پیشنهاد کرده که نظام کنفدرالی در این کشور تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، «عبدالله ورتی»، از اعضای «شورای رهبری سیاسی کردستان عراق» که به تازگی ایجاد شده و ریاست آن را بارزانی بر عهده دارد، از جمله مسوولان کرد است که این خبر را تایید کرده است.

او می‌گوید: «پیشنهاد ایجاد سیستم کنفدرالی در عراق از سوی طرف سومی که نماینده کشورهای همسایه و کشورهای بین‌المللی بود، از طرف بغداد به اقلیم ارائه شده اما تا این لحظه به شکل رسمی مطرح نشده است.»

این مسوول ارشد کردستان عراق ادامه داد: شورای رهبری سیاسی کردستان تاکنون این پیشنهاد را بررسی نکرده است اما در نهایت باید برای تمامی مشکلات موجود از طریق مذاکره و گفت‌وگو با دولت عراق راه حل‌هایی پیدا کرد.

نظام کنفدرالی اتحاد میان دو کشور یا ایالت مستقل است که بر اساس توافق میان دو طرف جایگاه و اختیارات هر یک مشخص می‌شود. در این نظام که معمولا میان کشورها ایجاد می‌شود، طرفین در تمامی امور از جمله روابط خارجی مستقل هستند و برخی ملاحظات سیاسی، اقتصادی یا نظامی آنها را متحد نگه می‌دارد. اتحادیه اروپا یکی از جدیدترین الگوها در نظام کنفدرالی است.

«فاضل میرانی»، مسوول دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق نیز تاکید کرد، گزینه سیستم کنفدرالی از نظر اقلیم خوب است و در صورتی که بغداد «کشور کردستان» را به رسمیت بشناسد، آن زمان بررسی این پیشنهاد با بغداد ممکن خواهد بود.

«مسعود حیدر»، از نمایندگان فراکسیون تغییر در پارلمان عراق نیز پیشنهاد ایجاد سیستم کنفدرالی به عنوان جایگزینی برای جدایی اقلیم کردستان از عراق را پیشنهادی مثبت می‌داند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج