رئیس جمهور آمریکا در راستای تحقق افکار خود درباره کاهش مهاجران در این کشور و نیز ساختن دیوار مرزی با مکزیک لایحه جامع مهاجرت را به کنگره ارسال کرد.

به گزارس خبرگزاری موج به نوشته روزنامه واشنگتن تایمز، این طرح شامل درخواست برای دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک و همچنین سیستم صدور ویزا نیز می‌شود.

این طرح که روز یکشنبه از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره ارسال شده همچنین شامل اعمال محدودیت‌های شدیدتر علیه مهاجرت، مقابله با شهرهای امن و به کارگیری ماموران اخراج مهاجران می‌شود.

در صورت تصویب این طرح، زندگی مهاجرانی که از کودکی یا نوجوانی در آمریکا ساکن شده و به اصطلاح به آنها «رویاپردازان» می‌گویند، با خطر روبه‌رو می‌شود چون باید این کشور را ترک کنند.

قریب به ۸۰۰ هزار جوان بدون مدرک شناسایی در حال حاضر در آمریکا هستند که تحت پوشش برنامه حمایت از کودکان مهاجر بدون مدارک هویتی و مهاجرتی یا «برنامه DACA» (داکا) هستند.

در این طرح همچنین به ماموران اخراج در مرزها اختیارات بیشتری برای مقابله با مهاجران غیرقانونی داده شده تا آنها را بازداشت کرده و روند اخراج آنها سریعتر شود.

کاخ سفید ادعا کرده که هدف از طرح این برنامه تضمین تغییرات گسترده در امنیت مرزی، داخلی و سیستم مهاجرت قانونی است.

یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید گفت:  «هر اقدامی که مفاد برنامه داکا را خطاب قرار می‌دهد باید شامل این موارد که مربوط به این سه تغییر و حل مشکلات مرتبط است، باشد. اگر شما این مشکلات را حل نکنید، مرز امنی نخواهید داشت و نمی‌توانید سیستم مهاجرتی قانون‌مداری داشته باشید و از کارگران آمریکایی حمایت کنید.»

این طرح شامل ۲۲ پیشنهاد مختلف درباره امنیت مرزی، ۳۹ مورد ارتقا و بهبود کیفیت امنیت داخلی و چهار مورد تغییر در سیستم مهاجرت قانونی است.

در این میان دموکرات‌های کنگره با درخواست‌های رئیس‌جمهوری آمریکا که حفاظت از رویاپردازان را در کنار تامین مالی ساخت دیوار مرزی و تامین اعتبار برای هزاران افسر مهاجرتی دیگر تجدید می‌کرد، رد کردند.

«نانسی پلوسی»، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا و «چاک شومر»، رهبر دموکرات‌های سنا گفتند: ما در نشست‌مان به رئیس‌جمهور گفتیم که ما با تدابیر امنیت مرزی منطقی در کنار قانون رویاپردازان موافقیم اما این لیست اصلا منطقی نیست. این پیشنهادات اصلا جایی برای سازش باقی نگذاشته است.   

این «اصول» مهاجرتی شامل سرکوب کودکان بدون همراهی می‌شود که اکثر از آمریکای مرکزی وارد آمریکا می‌شوند. طرح مذکور که عصر یکشنبه برای رهبران کنگره ارسال شد، مخالفت دموکرات‌ها را در پی داشت. قانونگذاران این حزب برای اصلاح برنامه‌ای موسوم به «قانون تعویق اقدام برای کودکان ورودی به آمریکا» تلاش می‌کردند که اجرای آن ماه گذشته از سوی ترامپ متوقف شد.