جوبایدن معاون دولت پیشین آمریکا با انتقاد از دولت ترامپ اعلام کرد که وی منافع آمریکا را به خطر انداخته است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، «جو بایدن»، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که هنوز هم احتمال دارد وارد گود رقابت‌های ریاست جمهوری در ۲۰۲۰ شود، در یک اندیشکده سیاست خارجی در واشنگتن گفت‌، زمان آن فرا رسیده است که کارشناسان سخن بگویند و انتقاد کنند.  

بایدن گفت: ما در مسیر بسیار تاریکی قدم برمی‌داریم. این اغراق کردن درباره خطر نیست. انزوای ایالات متحده آمریکا در عرصه جهانی... به عنوان یک پیامد، منافع آمریکا و مردم آمریکا را به خطر می‌اندازد نه اینکه آن را تقویت کند.

او افزود: من قویا احساس می‌کنم زنان و مردانی که مقابل من نشستند و ستون فقرات سیاست خارجی این کشور برای چندین دهه بودند، باید انتقاد را آغاز کنند. رئیس‌جمهور اوباما و من بسیار ساکت و محترم بودیم تا به این دولت زمان بدهیم اما برخی از ریشه‌ها قطع شده‌اند. گمان می‌کنم زمان آن فرا رسیده تا برخی از تصورات خطرناکی که قصد دارند جایگزین نظم لیبرال جهان شود، به چالش بکشیم.

بایدن و باراک اوباما از زمان ترک کاخ سفید بسیار محتاطانه در ملاءعام از دولت ترامپ انتقاد کرده‌اند. اوباما پیشتر درباره تلاش ترامپ برای لغو طرح تاریخی بهداشت و درمان و درباره یک پیشنهاد برای اخراج برخی از جوانان در راستای سرکوب مهاجرتی صحبت کرده بود.

اظهارات بایدن در واشنگتن همزمان با پذیرش جایزه‌ای از سوی اندیشکده «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» نشان از عمق نگرانی‌ای است که از طرف بسیاری در زمینه سیاست خارجی ترامپ حس می‌شود.

در همین حال بایدن در سخنرانی‌اش گفت، می‌داند که بسیاری از آمریکایی‌ها حس می‌کنند که با جهانی‌سازی نایده گرفته شدند و ترامپ باید به چنین نگرانی‌هایی پاسخ دهد. او افزود: «تمایل به پوپولیسم و ناسیونالیسم» یک آژیر خطر است؛ راهی برای شارلاتانها برای افزایش قدرت خودشان است، تا خودشان را بالا بکشند، مکانیسم‌هایی را که در قانون اساسی یا در سطح بین‌المللی طراحی شدند، بشکنند، از قدرت سوءاستفاده کرده و جهان را بی‌ثبات کنند.

بایدن با اشاره به سابقه ترامپ در کار املاک گفت: به جای ایجاد یک روایت مشترک از آزادی و دموکراسی که الهام بخش ملت برای پیوستن به اهداف مشترک است، این دولت مسائل جهانی را به رقابتی بی‌رحمانه تبدیل کرده است. اقدامات دولت ترامپ کار را برای آمریکا برای مقابله با چالش‌های کنونی سخت‌تر کرده، اعتبار کشور را با خروج از توافق آب و هوایی پاریس تضعیف کرده، تعهد آمریکا به ناتو را زیر سوال برده و به نابودی توافق هسته‌ای با ایران تهدید کرده است. این دولت ارزش واقعی ایالات متحده آمریکا را زیر سوال برده است.