نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به این که توافقات برجام شاهدی بر ارزش دیپلماسی است گفت: باید با هر گونه تلاش برای تضعیف این توافق که در نهایت منجر به تضعیف دیپلماسی و چندجانبه ­گرایی خواهد شد مقابله شود.

به گزارش خبرگزاری موج، در جریان جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع بحث در خصوص گزارش سالانه دبیرکل در مورد کار این سازمان، غلامعلی خوشرو نماینده دائم کشورمان جمع­بندی دبیرکل را که هم اکنون جهان بیش از هر زمان دیگر به اقدامات چندجانبه برای حل­ چالش های جهانی نیاز دارد مورد تایید قرار داد و از اقدامات برخی قدرتها در تضعیف چندجانبه­گرایی ابراز نگرانی کرد.

وی در همین ارتباط به برجام به عنوان شاهدی بر ارزش دیپلماسی اشاره کرد و گفت: باید با هر گونه تلاش برای تضعیف این توافق که در نهایت منجر به تضعیف دیپلماسی و چندجانبه ­گرایی خواهد شد مقابله شود.

خوشرو همچنین از دبیرخانه سازمان ملل متحد خواست در ایفای نقش گزارشگری خود در خصوص برجام رویکرد سازنده­تری اتخاذ کند.
سفیر کشورمان با اشاره به تصویب معاهده ممنوعیت سلاح­های هسته ­ای، آن را گامی به سمت هدف غایی جهانی عاری از سلاح­های هسته­ای دانست و گفت: این اقدام، اعتراض جمعی کشورهای جهان به پنجاه سال تخلف کشورهای دارای سلاح­های هسته­ای از تعهدات خلع ­سلاحی­شان است.

وی همچنین به روندهای نگران­ کننده­ «رقابت­ جدید تسلیحاتی هسته­ ای» و «رقابت­ جدید مدرنیزه کردن تسلیحات هسته ­ای» در کنار خواست قوی جامعه بین­ المللی برای پایان دادن فوری به این رقابت ­ها اشاره کرد و عدم ذکر این روندهای مهم در گزارش دبیرکل را یادآور شد.
خوشرو با اشاره به ایجاد دفتر مقابله با تروریسم به عنوان بخش جدیدی در دبیرخانه سازمان ملل متحد برای هدایت فعالیت­های مرتبط با مقابله با تروریسم این اقدام را باعث تقویت انسجام و هماهنگی و بهبود ارتباطات داخلی و خارجی در این حوزه دانست.

وی در عین حال تاکید کرد: این اقدام باید ظرفیت سازمان ملل در پرداختن به علل ریشه­ای تروریسم و افراطی­گری خشن را افزایش دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین خواستار اختصاص بودجه کافی به این دفتر از محل بودجه عادی سازمان ملل متحد شد و از این موضوع که در حال حاضر در ساختار جدید اغلب پست­ها از محل بودجه داوطلبانه تامین می­شوند ابراز نگرانی کرد.
نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در ادامه به وضعیت منطقه خاورمیانه اشاره کرد و این منطقه را درگیر چالش­های متعدد انسانی، اجتماعی و زیست­محیطی دانست و گفت: دستیابی به صلح و توسعه پایدار اکنون فوری­ترین اولویت این منطقه است. لذا فرآیند تحول نظام ملل متحد باید به گونه­ای باشد که به کشورهای این منطقه در برآوردن نیازها و چالش­های خاص خود کمک کند.
وی خواستار آن شد که سازمان ملل متحد در تنویر افکار عمومی جهانی نقش هدایت کننده ایفاء کند و در این حوزه دنباله روی روندهای رسانه­ای هم­راستا با تمایلات کشورهای تامین کننده مالی نباشد.
سفیر کشورمان در پایان با اشاره به تلاش­های دبیرکل جدید سازمان ملل متحد در ایجاد تحول در مدیریت این سازمان، تاکید کرد که این اقدامات باید توانایی اعضاء برای ایفای نقش نظارتی خود را تقویت کرده و نیز ماهیت بین دولتی، چند جانبه و بین المللی این سازمان را حفظ کند.

وی گفت: کشور ما طرح­ های دبیرکل برای ایجاد تحول را به دقت بررسی خواهد کرد و ایران مشارکت فعالی در مباحثات در این خصوص خواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج