نخست وزیر ترکیه گفت: توقف پروازها از ترکیه به مقصد سلیمانیه و اربیل نامحدود است و تصمیم در این زمینه به درخواست سازمان هواپیمایی کشوری دولت مرکزی عراق اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، یلدریم در گفت و گو با خبرنگاران در مراسم افتتاح یک طرح چاناک قلعه بار دیگر با بیان این که 'همه پرسی در اقلیم کردستان عراق به رغم همه هشدارها به شکل غیرقانونی برگزار شد، افزود: توقف پروازها از ترکیه به مقصد سلیمانیه و اربیل نامحدود است و تصمیم در این زمینه به درخواست سازمان هواپیمایی کشوری دولت مرکزی عراق اجرایی شده است.
وی از اجرای برخی تدابیر در مواجهه با همه پرسی در اقلیم کردستان عراق از سوی ترکیه خبر داد و بیان کرد: طبق تصمیمی که سازمان هواپیمایی دولت مرکزی عراق امروز به اجرا گذاشت، از سمت ترکیه نیز به مقصد اربیل و سلیمانیه پروازی انجام نخواهد شد.
وی اضافه کرد: هم هواپیمایی ترکیش ایر و هم شرکت های هواپیمایی خصوصی ترکیه ای سفر‌های خود را به مقصد شمال عراق متوقف کرده اند.
نخست وزیر ترکیه ادامه داد: ممکن است برای انتقال شهروندان خود در شمال عراق که برای بازگشت دچار مشکل شده اند، هواپیمای ویژه اعزام کنیم و به این ترتیب می خواهیم که مقامات اقلیم کردستان عراق متوجه شوند که ترکیه شوخی ندارد.
وی تاکید کرد: تدابیر ترکیه به این موارد محدود نمی شود و به شکل مستمر اطلاع رسانی خواهد شد.
شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز از لغو تمام پروازهای خود به مقصد اقلیم کردستان عراق خبر داد و اعلام کرد: این امر به درخواست سازمان هواپیمایی عراق از شرکت های هوایی بین المللی انجام می شود.
با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قوانین بین المللی، همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه در مناطقی از شمال عراق از جمله استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد اختلاف از جمله کرکوک و خانقین برگزار شد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج