جدایی طلبان کاتالونیا از طرفداران خود خواستند تا با تلاش‌های اسپانیا برای جلوگیری از برگزاری همه پرسی استقلال مخالفت کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، در حالی که دولت اسپانیا تلاش های گسترده ای را برای جلوگیری از برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا در روز یکشنبه آغاز کرده، جدایی طلبان کاتالونیا از طرفداران خود خواستند تا با برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز و آرام، با این تلاش ها مخالفت کرده و در محل های اخذ رای حاضر شوند.

مساله برگزاری همه پرسی کاتالونیا به یکی از بزرگترین بحران های سیاسی در اسپانیا از دهه 1970 میلادی تاکنون به شمار می رود. اسپانیا پس از دهه ها دیکتاتوری نظامی، از دهه 1970 میلادی به دموکراسی بازگشته است.

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا گفته است که این همه پرسی مغایر با قوانین این کشور است و دادگاه قانون اساسی نیز دستور توقف برگزاری آن را صادر کرده است.

البته دولت جدایی طلب کاتالونیا همچنان مصمم است تا این همه پرسی را روز یکشنبه آینده برگزار کند.

گروه های جدایی طلب کاتالونیا با انتشار بیانیه ای تاکید کردند: ما خواستار مقاومت مسالمت آمیز و بدون خشونت هستیم. اگر نتوانستید به هیچ وسیله ای به محل های اخذ رای دسترسی پیدا کنید، نباید از خشونت استفاده کنید.

پلیس اسپانیا تعدادی از مقام های کاتالونیا را که در سازماندهی همه پرسی استقلال مشارکت داشته اند، بازداشت کرده است. پلیس همچنین بنرهای تبلیغاتی، صندوق های رای و برگه های رای گیری را نیز توقیف و ضبط کرده است. این همه پرسی قرار است اول اکتبر برگزار شود.

بیش از 3 تا 4 هزار مامور پلیس از سایر مناطق اسپانیا وارد کاتالونیا شده اند.

این نیروهای جدید پلیس به 5 هزار پلیس غیر نظامی اسپانیا ملحق خواهند شد که پیش از این در کاتالونیا مستقر بودند. بیش از 17 هزار نیروی پلیس کاتالونیا نیز ماموریت برقراری نظم را بر عهده دارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج