نخست وزیر عراق از آغاز مرحله دوم عملیات آزادی حویجه و مناطق اطراف آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق امروز (جمعه) اعلام کرد: با همت نیروهای قهرمانمان آغاز مرحله دوم عملیات حویجه و مناطق اطراف آن تا غرب کرکوک را اعلام می‌کنیم. همانطور که وعده داده‌ایم ما تمامی خاک عراق را از وجود تروریست‌ها پاکسازی خواهیم کرد و ما در آستانه اعلام پیروزی جدیدی هستیم.

وی افزود: نیروهای غیور ما صبح امروز با حمل پرچم پیروزی، عملیات را آغاز کردند. تاریخ با واژه‌هایی از طلا دستاوردها و پیروزی‌هایشان را که موجب شگفتی جهان است، خواهد نوشت. درود به این قهرمانان که به خاطر کشور و مردم فداکاری می‌کنند. پایان داعش بسیار نزدیک است و پیروزی تنها از جانب خداست.

شاکر جودت، رئیس پلیس عراق به المیادین گفت: طی ساعات آینده آزادی کل منطقه را اعلام می‌کند.

وی افزود، طی ساعات آینده تمام نیروها به بخش مقابل الزاب برای تکمیل عملیات آزادسازی منتقل خواهند شد.

رئیس پلیس فدرال عراق تاکید کرد: عبور از الزاب به منزله سقوط تمام خطوط دفاعی داعش در منطقه است.

المیادین گزارش داد، نیروهای هوایی عراق به نیروهای پیشروی کننده در اطراف رود الزاب کمک می‌کنند.

این شبکه ماهواره‌ای در ادامه گزارش داد، عناصر داعش اقدام به انفجار منازل همزمان با پیشروی نیروهای عراقی می‌کنند.

سامی مسعودی، یکی از رهبران حشد شعبی گفت:‌نیروهای حشد در مرحله دوم عملیات آزادسازی الحویجه با مشارکت پنج لشگر شرکت دارند.

وی گفت: حویجه خط لجستیکی داعش محسوب می‌شود.

شهرستا حویجه از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش است. اخیرا نیروهای عراقی عملیاتی را برای آزادی شرق رود دجله، شرق الشرقاط و حویجه آغاز کردند.

در همین راستا رشید یارالله، فرمانده عملیات حویجه اعلام کرد که نیروهای مشترک ارتش، پلیس، واکنش سریع، مبارزه با تروریسم و حشد شعبی و عشایر عملیات گسترده‌ای را برای آزادی مرکز حویجه، الشراد، الریاض، العباسی و روستاهای اطراف آن آغاز کردند.

وی گفت: این عملیات در راستای مرحله دوم عملیات حویجه است.

از سوی دیگر احمد خورشید، عضو شورای شهرستان حویجه و سخنگوی حشد این شهرستان گفت: نیروهای مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال عصر پنجشنبه در عملیاتی منحصر به فرد مرکز شهرستان العباسی و هشت روستا از جمله شاووک، العیون، الطارقیه و تل علی را آزاد کردند.

وی گفت: این نیروها برای آزادی شهرهای الرشاد و الریاض در نزدیکی میادین نفتی علاس و جبال حمرین و مکحول در راستای مرحله دوم عملیات حویجه تلاش می‌کنند. داعش به سرعت درحال فروپاشی است و این نشان می‌دهد که حویجه خیلی سریع آزاد می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج