به نظر می رسد اختلافات احزاب مسیحی، سبزها و حزب دموکرات های آزاد کار تشکیل دولت ائتلافی آینده را به شدت دشوار کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، «کریستین لیندر»، رهبر حزب لیبرال «دموکرات های آزاد» (اف.پی.دی) امروز اعلام کرد که این حزب تنها در صورتی اقدام به ائتلاف با صدراعظم خواهد کرد که در روند سیاست های کابینه آلمان تغییراتی به وجود بیاید.

بلوک محافظه کار مرکل اگرچه در انتخابات اخیر توانست بار دیگر جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین ائتلاف در پارلمان مرکزی آلمان حفظ کند، اما رقبای دست راستی و افراطی او نیز توانستند برای اولین بار وارد این پارلمان شوند و دولت تک حزبی مرکل را وادار به تشکیل یک دولت ائتلافی کنند. مذاکرات برای تشکیل این ائتلاف که قرار است بجز ائتلاف مسیحی، لیبرال ها و سبزها را نیز دربر بگیرد، از دیروز آغاز شده است.

در این میان اختلافات میان این سه حزب می تواند کار تشکیل ائتلاف را دشوار سازد. لیبرال ها هم در مورد سیاست های مربوط به تولید انرژی با مرکل اختلاف نظر دارند و هم در زمینه های دیگری از جمله مالیات، سیاست اروپایی و مهاجرت. این شرایط به طور قطع بر سرعت شکل گیری ائتلاف موثر واقع خواهد شد و آنچه ائتلاف جامائیکا نامیده می شود را با تزلزل بیشتری همراه خواهد کرد.

مشکلات وقتی بیشتر می شود که درنظر بگیریم، خود بلوک تحت رهبری مرکل نیز از دو گروه دموکرات مسیحی ها و متحدان باواریایی آن ها یعنی اتحادیه سوسیال مسیحی تشکیل می شود. اختلاف نظرهای این دو گروه در مورد چند و چون تشکیل دولت ائتلافی نیز بر این امر تأثیرگذار واقع خواهد شد.

لیندر همچنین می گوید: «برخی از شهروندان آلمانی، تشکیل ائتلاف جامائیکا را یک پروژه سیاسی رمانتیک می دانند. حقیقت این است که اکثریت ریاضی در پارلمان به وجود آمده، اما هر یک از این چهار حزب، برنامه های مورد نظر خود را نیز پیگیری می کنند. اینکه بتوانیم ائتلافی پایدار شکل دهیم و تضاد منافع آن را سست نسازد امری است که در طول زمان مشخص خواهد شد.» او می افزاید: «البته سیاست ریاضی نیست. اگر شرایط پیشین بنای ادامه یافتن داشته باشد بی شک حزب ما ترجیح می دهد به اپوزیسیون بپیوندد. همه باید بدانند که دموکرات های آزاد تنها در صورت تغییر رویه کابینه حاضر است وارد ائتلاف حزب حاکم شود.»

از جمله اختلافات این حزب با مرکل در استراتژی «چند سرعتی اروپایی» است. این حزب معتقد است جایگاه قدرت های توسعه یافته تر اتحادیه اروپا باید از کشورهایی که از توسعه کمتری برخوردارند متفاوت باشد. این در حالی است که حزب سبزها چنین تفکیکی را برنمی تابد. لیندر همچنین اصرار دارد که یونان برای اروپایی ها فقط هزینه دارد و باید حوزه یورو را ترک کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج