نماینده حزب سوسیال دموکرات در مجلس آلمان از سیاستمداران این کشور خواست تا از بیانات ضد ترکیه برای منافع سیاسی خود دست بردارند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از آناتولی، مصطفی ارکان، نماینده حزب سوسیال دموکرات در ایالت نیدرزاکس آلمان که برای گذراندن تعطیلات خود به شهر آلتین یایلا در استان بوردور آمده است در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی در مورد اظهارات اخیر صدراعظم و وزیر امور خارجه آلمان گفت: لطفا دیگربه فعالیت ها و اظهارات سیاسی درباره ترکیه برای منافع سیاسی خود پایان دهید. حدود 3.5 میلیون ترک تبار در این کشور زندگی می‌کنند که این موضوع آنها را ناراحت می کند.

وی خطاب به سیاستمداران آلمانی گفت: ما مسائل زیادی داریم که باید با دولت آلمان حل کنیم. بهتر است به فکر آنها بوده و دنبال پیدا کردن راه حل‌های مناسب برای مسائل موجود باشیم. درست نیست که برای منافع سیاسی خود هر روز ترکیه را در دستور کار خود قرار داده و سرخط موضوعات اصلی کشور بگذاریم و از آن بدگویی کنیم. مخالف انتقاد نیستیم. طبیعی است که سیاستمداران می توانند ترکیه، یونان، انگلیس و یا کشورهای دیگر را مورد انتقاد قرار دهند اما به طور آشکار و صریح به خانم مرکل و جناب گابریل وزیر امور خارجه آلمان اعلام می کنیم که لطفا دیگر بر فعالیت ها و اظهارات سیاسی خود در محور ترکیه و تعقیب منافع سیاسی از این راه پایان دهید.

این نماینده حزب سوسیال دموکرات افزود: "به نظر می‌رسد که آنگلا مرکل، اتحادیه اروپا را حیات خلوت آلمان فرض کرده است. وی همچنین از کلماتی که ناقض دموکراسی است استفاده می‌کند. اتحادیه اروپا 28 عضو دارد. آلمان عضوی از این اتحادیه است. به همین خاطر خطاب به مرکل می‌گویم که لطفا در برابر ترکیه لحن صدای خود را تغییر بدهید. برگزاری انتخابات در آلمان نزدیک است، اما دیگر از صحبت در مورد ترکیه در راستای منافع حزبی خود دست بردارید".

ارکان افزود: "آلمان علیرغم اینکه دخالت در امور داخلی ترکیه را حق خود می‌داند از درخواست این کشور از اتباعش در آلمان انتقاد می‌کند. من این را استاندارد دوگانه می‌دانم. اگر ما از داخل آلمان در امور داخلی ترکیه دخالت می‌کنیم واکنش ترکیه را نیز باید قبول کنیم. ما سالها از ترکیه انتقاد کردیم و در امور داخلی این کشور دخالت کردیم. دوستانمان در ترکیه نیز از ما انتقاد می‌کنند. نمی‌توانیم از این قضیه عصبانی شویم".

مصطفی ارکان با اشاره به اینکه در آلمان زاده شده گفت: "در سینه من دو قلب می‌تپد. یکی ترکیه‌ای و دیگری آلمانی. هیچ وقت علیه ترکیه سیاسی کاری نکردم و نخواهم کرد. همواره پشتیبان مردم ترکیه بوده‌ام و خواهم بود".

وی افزود: "اظهاراتم در خصوص ترکیه با برخی واکنش‌‎های منفی از سوی رای‌دهندگان مواجه شده است. اما تلاش می‌کنم که واقعیت ترکیه را به رای‌دهندگان آلمانی و دوستانشان بازگو کنم".

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج