شهردار بارسلونا خواستار ارائه ضمانت شده است که اگر کارکنان شهرداری در برگزاری رفراندوم استقلال یکم اکتبر که اسپانیا آن را غیرقانونی اعلام کرده است مشارکت کنند، کار خود را از دست نمی‌دهند و یا با روند قضایی مواجه نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، اگرچه مادرید این رفراندوم را غیرقانونی اعلام کرده است اما برخی از حدود هزار شهردار منطقه کاتالونیا آمادگی خود را برای انجام مقدمات رای‌گیری اعلام کرده‌اند.

در همین راستا آدا کولائو، شهردار بارسلونا از دولت کاتالان خواستار ارائه ضمانت بیشتر در حمایت از کارکنان خود که در روند رای‌گیری شرکت می‌کنند، شده است.

پارلمان کاتالونیا روز چهارشنبه برگزاری رفراندوم استقلال در یکم اکتبر را علیرغم تنش‌ها با دولت اسپانیا که آن را غیرقانونی اعلام کرده است، تایید کرد.

برخی از گروه‌های مخالف استقلال در تظاهراتی اعلام کردند اجازه نخواهند داد که فضای شهرداری‌ها برای رای گیری استفاده شود.

همچنین پلیس اسپانیا تحقیقاتی را در دفاتر هفته‌نامه‌ای در شهر والس برای یافتن برگه‌های رای انجام داده است. از سوی دیگر پلیس یک شرکت انتشاراتی را برای جستجو در مورد فراهم کردن مقدمات رای گیری مورد تفتیش و بازرسی قرار داد.

در همین راستا پلیس اسپانیا تلاش می‌کند که با انجام تحقیقات و تفتیش انتشاراتی‌ها و روزنامه‌ها از رای‌گیری استقلال کاتالونیا جلوگیری کند و همچنین پلیس اسپانیا به روزنامه‌های بارسلونا هجوم برده و دفاتر آنها را مورد تفتیش و بازرسی قرار داده است.

نظرسنجی‌های صورت گرفته در منطقه شمال شرقی اسپانیا به مرکزیت بارسلونا، نشان می‌دهد در پی پیشرفت اقتصادی اسپانیا حمایت‌ها از خودمختاری این منطقه رو به کاهش است اما اکثریت مردم این منطقه به طور جدی خواستار شرکت در این همه‌پرسی هستند.

بر اساس قوانین جدید، در صورت به دست آوردن اکثریت آرا برای جدایی از اسپانیا، پارلمان کاتالونیا استقلال خود را ظرف 48 ساعت اعلام خواهد کرد.

هم چنین ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در کنفرانسی خبری گفته، دولت از تمام نیروی قانونی خود بهره خواهد گرفت تا از برگزار نشدن همه‌پرسی در یکم اکتبر اطمینان حاصل کند.

وی تصریح کرد: کاتالونیا امیدوار است قانون اساسی و حاکمیت اسپانیا را دور بریزد اما این اتفاق نخواهد افتاد. هیچ‌کس نمی‌تواند دموکراسی اسپانیایی را دور بیندازد.

دادگاه‌ها،‌ سیاستمداران کاتالونیایی را که در همه‌پرسی غیرالزام‌آور سال 2014 دخیل بودند، از کار برکنار کرده است؛ همه‌پرسی‌ای که با تعداد اندک شرکت‌کنندگان برگزار شد و با نتیجه "آری" همراه بود.

همچنین بر اساس گزارش روزنامه ال‌پاییس، یک دفتر بازرسی در اسپانیا از آرتور ماس، رهبر سابق کاتالونیا و سیاستمداران دیگر درخواست کرده است که تا 25 سپتامبر پنج میلیون یورو به عنوان غرامت برای برگزاری همه‌پرسی در سال 2014 پرداخت کنند.

پوگدمون، رهبر کاتالونیا هدف این اقدام را ارعاب پیش از همه‌پرسی ماه اکتبر توصیف کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج