یک گروه خلع سلاح که بر استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در جهان نظارت دارد، اعلام کرد تلفات ناشی از استفاده از مهمات خوشه‌ای که تسلیحات کشتار جمعی ممنوعه هستند در سال ۲۰۱۶ بیش از دو برابر سال قبلتر بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این گروه موسوم به "ائتلاف مهمات خوشه‌ای" اعلام کرد که قریب به ۱۰۰۰ تن با انفجار این مهمات کشته یا زخمی شدند. اکثریت افزایش استفاده از این بمب‌ها در جنگ شش ساله و نیمه سوریه است که در آن مهمات خوشه‌ای از همان اوایل جنگ استفاده می‌شود.

ده‌ها تن دیگر نیز در سال گذشته میلادی و در جریان بمباران ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن و همچنین انفجار بقایای مهمات خوشه‌ای در لائوس ناشی از بمباران آمریکا در این کشور در دوران جنگ ویتنام کشته و زخمی شده‌اند.

این داده‌ها در گزارش سالانه این مرکز نظارتی به کنوانسیون مهمات خوشه‌ای نیز الحاق شده که استفاده از چنین مهماتی را ممنوع کرده است. این معاهده در اول اوت ۲۰۱۰ اجرایی شده و تا به امروز ۱۱۹ کشور آن را امضا کرده یا با مفاد آن موافق هستند.

تعدادی از کشورهای تولید کننده اصلی این سلاح‌ها شامل آمریکا، روسیه، چین و اوکراین این معاهده را امضا نکرده یا آن را قبول ندارند. تقریبا تمامی کشورها در خاورمیانه آن را امضا کرده یا قبول دارند.

ائتلاف مهمات خوشه‌ای اعلام کرد که در مجموع ۹۷۱ تن بر اثر بمب‌های خوشه‌ای در ۲۰۱۶ کشته یا زخمی شده‌اند که از این تعداد ۸۶۰ تن در سوریه، ۵۱ تن در لائوس و ۳۸ تن در یمن بوده‌اند. این گروه گفته که غیرنظامیان ۹۸ درصد این تلفات را شامل می‌شوند.

سایر کشورها که تلفات آنها ناشی از انفجار بمب‌های خوشه ای است بوسنی و هرزگوین، عراق، لبنان، لیبی، صربستان، سودان جنوبی و ویتنام هستند.

ائتلاف مهمات خوشه‌ای در مقدمه گزارش ۲۰۱۷ خود آورده است: مهمات خوشه‌ای به دو دلیل خطر مهمی برای غیرنظامیان هستند که شامل تاثیر زمان استفاده از آنها و ماهیت مرگبار آنهاست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج