وزارت خارجه چین امروز (جمعه) اعلام کرد که با تاجیکستان به منظور ایجاد تبادلات بیشتر اطلاعات امنیتی و به عنوان بخشی از ارتقای روابط دیپلماتیک، توافق کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ و امامعلی رحمان، روسای جمهور چین و تاجیکستان روز پنجشنبه یک همکاری استراتژیک جامع را میان دو کشور ایجاد کردند و قرار است در جریان سفر رحمان به چین این توافق تبادل اطلاعات امنیتی صورت گیرد.

دو کشور بر اقدامات تقویت کننده به منظور مقابله با تهدیدهای تروریستی، جدایی طلبی و افراط گری مذهبی و همچنین مبارزه با گروه‌های تبهکار بین‌المللی و قاچاق موادمخدر به واسطه تبادل تخصصی اطلاعات توافق کرده‌اند.

وب سایت وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: دو طرف بر تقویت روابط بین دپارتمان‌های دفاع، امنیت و پلیس و تعمیق تبادلات اطلاعاتی قرار است توافقی داشته باشند.

برنامه چین برای ایجاد مجدد جاده ابریشم به واسطه ارتباط مجدد میان مسیرهای تجاری در مرزهای آسیای میانه و جنوب شرق آسیا با عنوان "ابتکار عمل جاده و کمربند" نگرانی‌های امنیتی را برای این کشور و کمپانی‌های آن به وجود آورده است و به همین دلیل به دنبال تقویت روابط میان کشورهای حوزه جاده ابریشم است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج