وزیر امور خارجه انگلیس و وزیر توسعه بین‌المللی این کشور به نشانه همبستگی با نیجریه در مبارزه با بوکوحرام، به مرکز اصلی فعالیت این گروه شبه نظامیان در نیجریه سفر کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه گاردین، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس و پریتی پاتل، وزیر توسعه بین‌الملل انگلیس در نخستین سفر مشترکشانبه نیجریه به مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو که شاهد شدیدترین اقدامات مرگبار گروه شبه نظامی بوکوحرام است، سفر کردند.

بوکوحرام به طور کلی در جریان اقدامات خشونت آمیز خود جان 20 هزار تن را گرفته، 1.7 میلیون تن را آواره کرده و 8.5 میلیون تن را نیازمند کمک فوری کرده است.

در برخی نقاط مردم نیجریه با قحطی مواجه شده‌اند. انگلیس تاکنون 28 هزار سرباز نیجریه را آموزش داده و بیش از 40 پرسنل نظامی مستقر در نیجریه دارد که کاستن از تهدیدات بوکوحرام یکی از ماموریت‌های آنهاست.

پاتن در جریان این سفر اعلام کرد که انگلیس یک بسته کمک مالی پنج ساله دیگر به ارزشی 200 میلیون پوند به نیجریه اختصاص داده تا از دچار شدن 1.5 میلیون تن به قحطی جلوگیری و به آموزش 100 هزار پسر و دختر در این کشور کمک کند.

بوریس جانسون گفت: بوکوحرام در مقیاس بسیار گسترده‌ای رنج، بی‌ثباتی و فقر به وجود آورده است.

وی افزود: ما از این که انگلیس در این مساله کمک می‌کند احساس غرور می‌کنیم. این در حقیقت کمک به یکی از کشورهای مشترک‌المنافع است و به طور همزمان به ریشه چالش‌های بین المللی از جمله مهاجرت می‌پردازد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج