منابع خبری روز سه‌شنبه گفته‌اند کره شمالی در اقدامی کم‌سابقه موشکی شلیک کرده که از حریم هوایی ژاپن عبور کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، وزارت دفاع کره جنوبی روز سه‌شنبه بعد از اقدام جدید کره شمالی در آزمایش یک فروند موشک بالستیک فیلمی از آزمایش موشکی جدید خود منتشر کرد.  

منابع خبری روز سه‌شنبه گزارش داده‌اند کره شمالی اقدام به آزمایش موشکی کرده که از نزدیکی پیونگ یانگ شلیک شده و حدود ساعت 6 صبح به وقت محلی از حریم هوایی شمال ژاپن عبور کرده است.

به گزارش «سی‌ان‌ان» یک سخنگوی پنتاگون، ضمن تأیید این آزمایش موشکی گفت: «موشک شلیک‌شده توسط کره شمالی بر فراز ژاپن پرواز کرد. ما هنوز در حال انجام مراحل ارزیابی این آزمایش هستیم.»

«شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن اقدام کره شمالی را یک «تهدید بی‌سابقه، جدی و پرمخاطره» توصیف کرد و در همین حال، شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست واشنگتن خواستار نشست فوق‌العاده شده است. 

گزارش‌ها از ژاپن حاکی است در نواحی شمالی این کشور صدای آژیرهای خطر به صدا و درآمده و از افراد ساکن در مسیر موشک خواسته شده پناه بگیرند.

آخرین باری که کره شمالی راکتی شلیک کرد که از فراز ژاپن عبور کرد سال 2009 بود. در آن زمان، پیونگ‌یانگ گفت که اقدام به آزمایش یک ماهواده کرده است. واشنگتن، سئول و توکیو اما معتقد بودند که پیونگ‌یانگ مخفیانه یک موشک بالستیک قاره‌پیما شلیک کرده است.  

ارتش کره جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد موشکی که کره شمالی پرتاب کرده پس از طی مسافت 2700 کیلومتری به ارتفاع 550 کیلومتری رسیده است. گزارش‌ها همچنین حاکی است این موشک در هوا به سه قطعه تقسیم شده و سپس در فاصله 1180 کیلومتری شرق دماغه اریمو در هوکایدو در دریا فرود آمده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج