روزنامه الاخبار لبنان تاکید کرد که توطئه‌ها برای ایجاد شکاف بین انصار الله و حزب کنگره مردمی از طریق اعتمادسازی بین این گروه های یمنی و میانجیگران منطقه ای ناکام خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه «الاخبار» لبنان در یادداشتی با عنوان مشکل «بی اعتمادی وحدت صنعا را تهدید می‌کند» به تشریح حوادث اخیر صنعا پرداخت و گفت با وجود رفع مقطعی اختلافات بین انصار الله و حزب کنگره مردمی (ریاست علی عبدالله صالح) در نتیجه توافق اولیه اخیر بین آنها، اما هنوز تبادل اتهامات برخی از مقامات دو طرف زنگ خطری برای یمن است و به نفع متجاوزان خواهد شد.

در این یادداشت آمده است: هنوز 48 ساعت از رفع موازی کاری‌های انصار الله و حزب کنگره مردمی در پنجشنبه پیش نگذشته بود که بار دیگر تنش‌ها از سر گرفته شد اما این بار شکل خطرناکی گرفت و در صورتی که بحران مذکور طی روزهای آتی مهار نشود هشداری درباره بروز سناریویی‌هایی بدتر خواهد بود

شنبه شب گذشته جنوب صنعا پایتخت یمن ساعات وحشتناکی را در سایه درگیری بین «گروه‌های دوست» پشت سر گذاشت تا معلوم شود که سخنان علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن در میدان سبعین موجب رفع نگرانی انصار الله نشده است.

مساله بی اعتمادی متقابل بین انصار الله و حزب کنگره مردمی به سطحی رسیده که به چیزی بیش‌تر از بیان اظهارات اطمینان بخش نیاز دارد یعنی به اقداماتی عملی نیاز دارد که عدم فروپاشی جبهه ضد ائتلاف متجاوزان را در مرحله آتی تضمین کند علاوه بر اینکه صرف نظر از تلاش‌هایی که به سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله برای رفع اختلاف بین این دو حزب نسبت داده شده یک میانجی مطرح بین دو طرف وجود ندارد .

انصار الله و کنگره مردمی کمیته‌ای برای آتش‌بس تشکیل دادند تا درباره درگیری‌های شنبه گذشته که به کشته شدن یک سرهنگ گارد ملی طرفدار صالح و سه نفر از کمیته‌های مردمی وابسته به انصار الله منجر شد، تحقیق کند.

این کمیته شامل سرلشکر جلال الرویشان، معاون امور امنیتی نخست وزیر دولت نجات ملی یمن، سرلشکر محمد عبدالله القوسی، وزیر کشور و سرلشکر عبدالله یحیی الحاکم، رئیس سرویس اطلاعات این کشور می‌شود.

این کمیته کار خود را آغاز کرده و به تبع آن چندین پست ایجاد شده از سوی انصار الله و کنگره مردمی در مناطق حده و السبعین برچیده شد اما کار خیلی راحت نیست آن هم در سایه حرف هایی که از وجود موانعی جدید زده می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج